Учора в Україні відзначили 80–річчя патріарха Філарета — предстоятеля найбільшої християнської спільноти — Української православної церкви (Київського патріархату). Президент України взяв участь в урочистій академії і у своєму привітанні побажав Патріархові, щоб його «пастирська мудрість і надалі слугувала духовному й національному відродженню України, зміцненню порозуміння, міжконфесійного миру та злагоди в суспільстві».
Справді, не доводилося чути з вуст Філарета чи священства УПЦ КП слів розбрату, закликів відвертатися від братів–християн інших конфесій. Питанням Української помісної православної церкви Київський патріархат упродовж років займався також мирно. Лише останні два–три роки цією темою зацікавилася УПЦ МП. «10 мільйонів, які складають Київський патріархат, це ж воля народу», — заявив Патріарх свого часу в інтерв’ю відомому журналістові Олександрові Кривенку. Він постійно наголошував, що невизнання в Україні помісної церкви — наслідок не «розколу» (тобто, відновлення української церкви з центром у Києві), а небажання Москви випускати з рук великий духовний потенціал і колиску руської історії. Патріарх Філарет знає зсередини погляди і прагнення підконтрольної державі духовної структури. Він, здібний богослов, свого часу викладав у Московській духовній академії, був ректором Київської семінарії, а після смерті Патріарха московського був навіть місцеблюстителем московського патріаршого престолу. Деякий час очолював екзархат Російської православної церкви в Україні.
Хоча після проголошення Української православної церкви, яку невдовзі очолив владика Філарет, московські вчителі «нагородили» його анафемою, українській пастві це не зашкодило. Церква переходила на зрозумілу для народу мову, виходили друком книжки, відкривалися недільні школи, організовувалися молодіжні православні братства. Братчик Київського молодіжного православного братства св. Бориса і Гліба Святослав Варення розповів «УМ», як Патріарх підтримує молоду паству. Щорічно за його сприяння відбуваються Всеукраїнські православні з’їзди до свята Стрітення, влітку церква частково фінансує і забезпечує пастирською підтримкою молодіжні навчально–відпочинкові табори й паломництва.
«Ніхто стільки не зробив для відродження традицій української церкви, як патріарх Філарет», — запевнив «УМ» заступник директора Державного музею народної архітектури й побуту України, культуролог Олексій Доля. Він часто їздить в етнографічні експедиції в різні області, і стверджує, що по церквах Київського патріархату на всіх теренах України відроджуються притаманні українцям традиції. В Україні це прекрасні колядки й щедрівки, великодні пісні, троїцькі обряди. Предстоятель УПЦ КП потрудився й над книжками. Багато богослужбової літератури він особисто переклав на українську. «Насамперед слід згадати «Житія святих» Дмитра Туптала, вперше перекладені українською, — каже Олексій Доля. — Патріарх ночами працював над цим перекладом».