Російський штучний супутник «Космос 1818», який має ядерний двигун, розпався на навколоземній орбіті ще в липні минулого року, але росіяни приховали цей випадок. Можливо, світ так і не дізнався б про нього, якби нещодавно експерти НАСА не виявили в космосі уламки супутника. Відтак Москва визнала факт втрати «Космосу 1818», але заявила, що його радіоактивні уламки не загрожують Землі.
Речник Російської космічної агенції повідомив, що причини аварії апарата, який був запущений 1 лютого 1987 року, не відомі. Він належить до нового покоління російських штучних супутників з ядерними реакторами. В даному випадку йдеться про реактор «Топаз», який виробляв 5–6 кіловат енергії. Речник заявив, що уламки супутника також не загрожують Міжнародній космічній станції, оскільки наразі обертаються навколо Землі на дуже високій орбіті — 800 кілометрів. Фахівці підрахували, що ці уламки впадуть на поверхню нашої планети лише в 2045 році.
Це не одна така російська бомба з годинниковим механізмом сповільненої дії. СРСР упродовж 1967—1988 років вивів на орбіту в рамках програми «РОРСАТ» загалом 33 супутники з ядерними реакторами, які головним чином виконували функції морських радарів. Ця програма від початку вважалася дуже ризикованою, оскільки реактори могли працювати до 600 років, а період напіврозпаду радіоактивних матеріалів, які містяться в реакторі, становить мільйони років. Перші прикрі наслідки цієї радянської програми відчула Канада, коли в січні 1978 року на її територію впав один із таких супутників — «Космос 954», залишивши на землі радіоактивний слід довжиною майже 1000 кілометрів. Тоді СРСР компенсував Канаді кошти за «прибирання».