Водночас донецькі обласні статисти втішають тим, що ще два роки тому результати моніторингу були значно гіршими. Адже за минулий рік лелека приніс молодим парам аж на 2,2 тисячі діточок більше, ніж у 2002 році. За словами працівників обласного Управління статистики, збільшення числа народжених пов'язане зі зміною поколінь. Зараз уже підросло покоління кінця сімдесятих і початку вісімдесятих років, які народжувались частіше, ніж теперішні немовлята. Тому 40 відсотків дітей з'являються на світ у 20—24 річних мам. А ще: двоє з трьох новонароджених — це перші діти подружніх пар, і лише кожен третій малюк уже має сестричку або братика і є другою дитиною у сім'ї.
Заважають жінкам народжувати низька заробітна плата, відсутність житла та комерціалізація освітянської та охоронної галузі. Тож майбутні мами намагаються спершу здобути вищу освіту й пристойну роботу. Донецькі обласні статисти також стурбовані різким погіршенням репродуктивного здоров'я жінок. Вони заявляють про своє занепокоєння дорожнечею медикаментів і лікування й стверджують, що саме це «ступорить» демографічний ріст. Так, середнє число народжень у однієї жінки впродовж її життя у Донецькій області — лише 0,9; тоді як для нормального відтворення цей показник має бути вищим за два.
А от помирають у шахтарському регіоні переважно через захворювання системи кровообігу — 62 відсотки, 13 відсотків — через новоутворення, і кожен десятий (!) через нещасні випадки, травми та отруєння.