Болгарія — унітаз, Бельгія — цукерка
Карта Болгарії складена з примітивних унітазів, Румунія постає у вигляді замка Дракули, Голландію покривають морські хвилі, над якими височать лише мінарети мусульманських мечетей. Німеччина представлена у вигляді вузла автобанів, які разом нагадують дещо спотворену свастику. Бельгія — коробка з цукерками. Данія виставлена на інсталяції як місто з конструктора «Лего», в якому, якщо уважно придивитися, можна розгледіти фігуру пророка Магомета (художник таким чином натякнув на відомий скандал із публікацією в данських газетах карикатур на засновника ісламу). Контури Італії утворюють клаптик футбольного поля з футболістами на ньому. Самозакоханим італійцям завдано удару тим, що футболісти на полі не грають, а займаються онанізмом. Польща представлена групою ченців, які встановлюють прапор кольорів райдуги, тобто символ гомосексуалізму. Чехія — реклама з цитатами із виступів президента Вацлава Клауса, в яких він різко критикує ЄС.
Не вчіть чехів сміятися
Хто бував у Чехії, той знайомий зі специфічним гумором чехів, який проявляється не лише в словах, а й в оформленні міст. У Празі вже виставляли розп’яття Ісуса Христа в спортивному костюмі або скульптурне зображення Супермена, котрий не розрахував віраж і щосили врізався в асфальт Вацлавської площі. Недалеко від центру міста є фонтан із двома пісяючими... ні, не хлопчиками, а цілком дорослими оголеними чоловіками. Їхні дітородні органи мають імпозантні розміри і перебувають, щоб делікатніше висловитися, «в робочому стані». Це теж творіння Давида Черни.
Усе це цілком нормально сприймається в Чехії, але не в решті Європи. Обурена Болгарія вже висловила протест проти того, як саме вона зображена на стіні штабквартири ЄС. Чеського посла в Софії викликали до МЗС Болгарії для пояснень.
Ще один скандал цього тижня вибухнув з огляду на те, що Черни... обманув уряд Чехії. Керівництво було переконане, що скульптурна композиція підготовлена 27 різними художниками з усіх країн — членів ЄС, а Черни — лише координатор проекту. Насправді ж автором композиції був він сам та двоє його друзів. Художник не сумнівався, що правда спливе на поверхню, але хотів перевірити почуття гумору в об’єднаної Європи. Віцепрем’єр Чехії Александр Вондра вибачився перед болгарами за самоправство Черни і додав, що просить вибачення перед усіма країнами, які постраждали від цієї інсталяції. Представник чеського кабміну сказав, що витвір буде знято з будинку Ради міністрів ЄС, якщо Болгарія на цьому наполягатиме.
ІСТОРІЯ ПРОВОКАЦІЙ
Давид Черни, власне, і започаткував «культурну революцію» на вулицях Праги. Він є батьком сучасного чеського абсурдного гумору та провокації. 1990 року, невдовзі після «оксамитової революції» та виведення з Чехословаччини радянських військ, Черни розфарбував у ніжнорожевий колір 32тонний радянський танк Т34, який височів на постаменті меморіалу радянським воїнамвизволителям. Міська влада швиденько перефарбувала машину у попередній зелений колір. Тоді обурені 15 депутатів парламенту Чехословаччини, котрі вважали цей танк символом окупації їхньої країни, взяли в руки пензлі і знову зробили машину рожевою. Спалахнув серйозний міждержавний конфлікт із СРСР, і міська влада Праги вирішила сховати злощасний танк у військовому музеї.
Пізніше скульптор створив і встановив у центрі Праги своє чергове творіння під назвою «Трабант» на ногах». Потворна легкова машина, яку виробляли в Німецькій Демократичній Республіці, мала людські ноги замість коліс.
Найбільш відомим та провокативним витвором Давида Черни є скульптура святого Вацлава на... дохлому коні, який підвішений догори ногами. Скульптор посадив святого патрона Чехії на кінський живіт. Варто пояснити, що король Вацлав є засновником Чеської держави та особою, яка запровадила тут на початку Х століття християнство. А скульптор ще й надав обличчю святого неймовірної схожості з рисами діючого президента Чехії Вацлава Клауса. Інсталяцію спочатку «підвісили» в нижній частині Вацлавської площі — якраз навпроти справжньої скульптури Вацлава. Але потім таки перемістили в менш людне місце — хол кіноконцертного залу «Люцерна».
У 2006 році в Бельгії була заборонена демонстрація скульптури Черни під назвою «Саддам Хусейн як акула». У цій роботі колишній іракський лідер був поміщений у формаліновий розчин зовсім голим, але з кайданами на руках.