Необхідність прийняти на місцевому рівні комплекс заходів із протидії пияцтву, викликана у Вінницькій області дуже тривожними тенденціями, а насамперед — швидким зростанням обсягів продажу спиртного та числа людей, що потерпають від алкоголізму. Так, за чотири роки кількість випадків алкогольного психозу чи, кажучи по–народному, білої гарячки — збільшилась уп’ятеро.
У вересні обласна рада затвердила багатоцільову регіональну програму, в якій, поряд із медичними та профілактичними заходами, передбачила низку обмежень, що повинні, на думку депутатів, зробити спиртні напої не такими доступними. Наприклад, затверджене облрадою положення змінило віковий ценз: якщо досі законодавство забороняло продавати алкоголь особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, то відтепер на Вінниччині спробували підняти цю планку до 21 року. Депутати намагалися врегулювати і роботу торговельних закладів, що торгують спиртним, обмеживши час їхньої роботи, а також ввести місцевий збір для виробників та продавців алкогольної продукції у розмірі 0,5 відсотка від вартості реалізованого «градусного» товару. Ці гроші планувалося спрямувати до новоствореного фонду профілактики і протидії пияцтву та алкоголізму.
Як повідомив «УМ» заступник голови облради Віктор Вікалюк, представницький орган регіону звернувся до Верховної Ради з проханням внести аналогічні зміни до діючого законодавства, щоб вони набули загальнодержавного характеру.
Реакції парламенту поки що немає, однак прокуратура Вінницької області відреагувала на ситуацію швидко. Уже в жовтні до окружного адміністративного суду надійшла позовна заява — в ній прокуратура просить визнати недійсними ті пункти рішення облради, якими затверджено вказані обмеження. Позиція прокурора аргументується тим, що «парламент» Вінниччини перевищив свої повноваження, а тому його рішення є незаконним. Адміністративний суд призначив засідання на 30 грудня — саме цього дня він має розглянути позов і, можливо, прийме рішення по суті.