У деяких киян, засуджених до вічної мерзлоти, ще залишається кілька днів, щоб добряче відмитися. Потім гарячу воду відключать. Компанія–монополіст «Київенерго» заявляє, що втомилася чекати, доки Черновецький відшкодує їй заборгованість. «Україна молода» вже писала про цей конфлікт інтересів: енергетики не раз погрожували вимкненням води, якщо місто не сплатить їм усі належні дотації. Принцип «стільці — вдень, гроші — ввечері» не спрацював, тож тепер гарячої води не буде у більшості районів Києва, а саме там, де пролягає зона теплопостачання ТЕЦ–5 та ТЕЦ–6.
Без води залишаться: Троєщина, Лісовий масив, Оболонь, Куренівка, Виноградар, Поділ (ТЕЦ–6) та Харківський масив, Позняки, Осокорки, Русанівка, Березняки, Теремки (ТЕЦ–5). Загалом ідеться про більш ніж п’ять тисяч житлових будинків. На момент, коли ми готували цей номер, ситуація у місті була різною: приміром, Виноградар ще «жирував» із гарячою водою та «життєдайними» батареями, а Позняки мерзли другу добу. До речі, цей район — одне з місць скупчення наших народних обранців. По вулиці Срібнокільській, 24 стоїть відомий Києву депутатський будинок, де проживає, зокрема, родина парламентарія минулих скликань Степана Хмари.
«УМ» зв’язалася зі Степаном Ільковичем та його дружиною Роксоланою. Отримали підтвердження: в тому домі мерзнуть усі, без «знижок» на статус. Що робити в такій ситуації — ніхто не знає. Депутати не мають впливу на Черновецького (до того ж, справді «круті» високопосадовці давно стали латифундистами та проживають за містом у власних маєтках). «Сподіваюсь, бодай це чомусь навчить киян», — сказав революціонер–Хмара, маючи на увазі «голодні» та «холодні» бунти. «Я готовий підтримати акції протесту», — додав політик.
Тим часом «Київенерго» стверджує, що їхнє відключення води — не помста киянам, а вимушена необхідність. Технічний директор компанії Юрій Гладишев запевняє: якщо не вимкнути згадані ТЕЦ, вони все одно вийдуть із ладу. «Станом на 11 грудня температура теплоносія від ТЕЦ–5 та ТЕЦ–6 становить 41°С замість необхідних за графіком 74 градусів», — кажуть у компанії. «Відключення гарячого постачання — складний технологічний процес, який займе декілька днів», — додають там же. Найгірше, що зворотній процес буде так само не скорим. Навіть «у разі надходження коштів через технічні особливості роботи обладнання відновлення постачання гарячої води теж буде поетапним», — зазначає Гладишев.
Не хочеться говорити банальності, але ми таки маємо ту владу, на яку заслуговуємо. Бодай на рівні міста. Що ж до «верхніх ешелонів», то Президент України Віктор Ющенко звернувся до мера Черновецького з категоричною вимогою повернути городянам тепло. До того ж терміново. Прес–секретар глави держави Ірина Ванникова говорить, що Ющенко «надзвичайно стурбований ситуацією, яка склалася з водопостачанням у Києві». Він вимагає її розв’язати та сплатити борг «Київенерго». Все, що наразі відбувається у столиці з водо– і теплопостачанням, Ющенко вважає «неприпустимим».
ДО РЕЧІ
А у Львові — дещо інша біда. 11 грудня «Львівоблгаз» без жодного попередження відімкнув газопостачання ТЕЦ–1 у місті, повідомляє «Західна інформаційна корпорація». Внаслідок таких дій без тепла залишились мешканці 924 будинків Сихова та району вулиці Наукової, а також 42 середні школи, 26 дитячих садочків, шість міських поліклінік та п’ять лікарень. «Це надзвичайно безвідповідальне та незаконне відключення. Є чітка норма законодавства України, яка забороняє відключення газу теплопостачальним організаціям у зимовий період. Я сподіваюсь на рішуче втручання в цю ситуацію з боку держави. Адже внаслідок таких дій під загрозою опинились як мешканці Львова, так і ціла система теплопостачання міста», — заявив міський голова Андрій Садовий.