Тягнула мишка ріпку, тягнула кішка мишку, онучка — Жучку (чи навпаки) — все без толку... На вчорашній сесії Київради фракція БЮТ спробувала оголосити мораторій на підняття квартплати — більшість таку ідею не підтримала. Відтак відразу чотири фракції намагались повернутися до іншої насущної проблеми — БЮТ, Блок Кличка, Блок Катеринчука та Блок Литвина виступили з ініціативою заморозити вартість проїзду в громадському транспорті, зупинившись бодай на одній гривні. Питання спіткнулось об Олеся Довгого — секретар Київради відмовився вносити його до порядку денного, бо профільні комісії Київради буцімто ще не розглянули проект відповідного рішення. Так, бюджетна комісія справді не розглянула, зате розглянула «транспортна», тож питання можна виносити на обговорення, обурювався столичний БЮТ. А «кличкісти» додавали, що, якщо ціни на проїзд не розглянуть сьогодні, вони вимагатимуть повернення до цієї проблеми під час наступної сесії, тобто 18 грудня.
Та якщо до нових цін на тролейбус–автобус кияни починають потроху звикати (себто їздити переважно задарма), то підняття квартплати є тією скіпкою, яка станом на вчорашній день хвилювала городян найбільше. «УМ» також сподівалася, що всі відповіді будуть знайдені протягом одного робочого дня столичних депутатів, проте з’ясувалося, що такого пункту в їхньому порядку денному взагалі нема. Натомість є приватизаційні та земельні питання. Коли кореспондентка «УМ» вже покидала благословенну будівлю на Хрещатику, 36, депутати в кулуарах не виключали, що ось–ось може з’явитися Черновецький і, як це вже бувало раніше, весь порядок денний піде псові під хвіст. Так уже траплялось — неочікуване прибуття мера плутало всі карти, і з подачі його вірного «Санчо Довгого» на кону опинялись рішення, яких годі було й чекати.
Слід додати, що напередодні, погравшись у всенародне обговорення нових комунальних тарифів, Черновецький по–робінгудівськи запевнив вдячну аудиторію, що лупитиме з багатіїв по три шкіри. Мешканці елітарних будинків, мовляв, не платять за проживання, тож усіх їх мерія візьме на облік і змусить платити вдесятеро (!) більше, ніж було дотепер. «Я все зроблю, щоб протягом місяця ми мали програмне забезпечення і виділили такі будинки», — сказав Черновецький, зауваживши, що таких будинків у Києві близько 1,5 тисячі з 10 тисяч будинків усього житлового фонду. «І я збільшу їм тарифи приблизно в 10 разів для того, щоб 800 тисяч людей не платили взагалі нічого за комунальні послуги», — додав мер «на десерт». Складно сказати, як далеко він зайде у своїх нав’язливих ідеях бути другим Леніним абощо — все відняти у багатих і віддати бідним. Але, можливо, цей черговий рецидив Черновецького і відтермінував розгляд у Київраді «проклятого» квартирного питання.
До речі, з приводу ознайомлення городян із новими приблизними розрахунками квартплати. Авторка цих рядків зайшла на сайт Київської міськдержадміністрації (www.kmv.gov.ua), натиснула кнопку «Ваш будинок», проробила всі необхідні маніпуляції й побачила «паспортні» дані свого будинку — з суцільними нулями в графі «тарифи». Що ж, така ціна, безумовно, радує око. А якщо серйозно, то необхідної інформації на сайті немає, тож підготуватись до «шоку» поступово не вийде.
...І ще трохи обнадійливої лірики — щоправда, з зовсім іншої опери. В одному зі столичних видань були надруковані відгуки киян із приводу нагромадження на Майдані скульптур, що зображуватимуть провідних історичних діячів України. Респондентка, відповідаючи на питання, чи сподобались би їй такі новації, відповіла: «Ні». На Майдані й так дуже тісно, сказала вона, навіть таку–сяку революцію розгорнути ніде. Думки про революцію — це добре, такий собі гарний приклад позитивного мислення. Чуєте, Леоніде Михайловичу? Ви вже занадто «дістали» — і багатих, і бідних. Так що об’єднавчі процеси в суспільстві тривають...
КОМЕНТАРІ
Олександр Зінченко, голова фракції БЮТ у Київраді, назвав спробу команди Черновецького примусити мешканців столиці платити за житлову площу диференційовано «тарифним бенкетом можновладців за рахунок простих киян». Зінченко також нагадав, що нині діючі у Києві тарифи на послуги ЖКГ для населення на 52—67 % відшкодовують собівартість відповідних послуг (за інформацією Національної комісії з регулювання електроенергетики України та Міністерства з питань житлово–комунального господарства України). «Отже, жодного економічного обґрунтування підвищення квартплати для киян у три, чотири чи п’ять разів не існує», — підсумував депутат.
А депутат Блоку Віталія Кличка Дмитро Андрієвський, виступаючи за мораторій на підвищення тарифів ЖКГ, вважає, що піднімати в ціні комунальні послуги аж ніяк не можна: по–перше, якість їх занадто низька, по–друге, столична влада досі не розрахувалась по дотаціях з «Київенерго» та іншими комунальними підприємствами. «Вже в наступному році треба провести реформу ЖКГ, показати людям, за що вони мусять платити, і тільки після цього вийти на розмову про підвищення того чи іншого тарифу». Ще він зазначив, що неможливо підвищувати тарифи для різних категорій населення. «Не можна виділити одну квартиру, де живе багата людина, а поруч — бідна. Це нереально», — вважає Андрієвський.