Голова ради Нацбанку Петро Порошенко повідомив дуже приємну новину: виявляється, фінансовий регулятор найближчим часом ухвалить рішення про запровадження механізму, що дозволяє виплачувати відсотки за валютними кредитами в національній валюті. «Нацбанк спільно з комерційними банками повинен негайно розробити і запропонувати механізм сплати відсотків валютних кредитів у гривні, — сказав Петро Порошенко. — Ви не повинні бігати обмінними пунктами і шукати, де вам купити валюту. Найближчим часом ця пропозиція буде розглянута і прийнята в Нацбанку».
Авторство ідеї виплати валютних банківських кредитів у гривнях належить міністру фінансів Віктору Пинзенику. Минулого тижня він скерував свої пропозиції до керівництва Нацбанку. Очільник Мінфіну запропонував дозволити українцям платити за валютний кредит, як за відсотки, так і тіло кредиту, у гривні за діючим курсом того банку, в якому обслуговується кредит. До того ж Віктор Пинзеник запропонував зменшити кредитну ставку за умови негайної виплати залишку кредиту. На переконання Міністерства фінансів, ці заходи зменшили б кількість «злісних» боржників, і в умовах економічної кризи підтримали не лише банки, а й позичальників.
Нацбанк разом із комерційними банками обіцяє найближчим часом розробити механізм такої оплати. Як запевнив «УМ» віце–президент Асоціації українських банків Микола Лутак, це буде «виграшний» механізм. Щоправда, не уточнив, виграшним він буде для людей чи для банкірів. Тим паче що НБУ дещо «приземлило» ініціативу пана Пинзеника. Якщо міністр пропонував цілковито замінити долар гривнею, то голова ради Нацбанку стверджує, що гривнями можна буде оплачувати тільки відсотки, тобто прибуток банків, а тіло кредиту доведеться компенсувати вільно конвертованою валютою.
На сьогодні валютні кредити можна оплатити гривнями за діючим курсом банку лише при наявності валюти в касі, але при цьому необхідно ще заплатити комісію — за купівлю готівкової валюти. Також майже всі комерційні банки дають змогу своїм позичальникам заплатити валютний кредит гривнями через систему «айбокс» за діючим курсом комерційного банку і без комісій. Але через те, що курс долара зростає щодня, а гроші через «айбокс» потрапляють на рахунок кредиту через два–три дні, то з курсом можна помилитися, а це призводить до банківських штрафів.
А ТИМ ЧАСОМ...
Асоціація українських банків разом із Міністерством юстиції розглянула пропозиції, як ефективніше стягувати борг із збанкрутілого позичальника. Одне з ноу–хау, яке планують затвердити найближчим часом: громадян, котрі невчасно погашають кредити, не пускатимуть за кордон.