У четвер прем’єр–міністр Росії Володимир Путін заявив, що Росія скорочуватиме поставки природного газу в Україну, якщо українська влада порушить домовленості з приводу оплати й транзиту до Європи блакитного палива.
За твердженнями російської сторони, заборгованість «Нафтогазу України» за жовтень та листопад цього року, з урахуванням штрафів, становить 2,5 мільярда доларів. «Якщо наші партнери не виконуватимуть домовленості, то ми будемо змушені скорочувати постачання газу, — заявив очільник російського уряду під час прямої трансляції програми «Розмова з Володимиром Путіним». — Ми виходимо з того, що у нас не буде ніяких проблем із транзитом наших енергоресурсів для основних споживачів у Західній Європі. Такі домовленості у нас з Україною були досягнуті ще минулого року, і я сподіваюсь, що вони виконуватимуться».
ВВП повідомив сумну для України звістку: незважаючи на важкі економічні часи, Росія не може зафіксувати ціни на газ на рівні 2008 року, «як це пропонує українська сторона». «Як ми можемо залишати ціни поточного року, якщо сьогодні наші українські партнери досі отримують від нас той же газ майже удвічі дешевше, ніж Європа? У нас є домовленість, що ми виходимо на ринкове ціноутворення і не можемо за півціни або безкоштовно продавати ліквідний товар», — сказав Володимир Путін, запевнивши, що ціноутворення проводитимуть «м’яко» і поступово.
Українські експерти впевнені, що для нас зменшення об’ємів постачання російського газу катастрофою не обернеться. «Зима очікується тепла, тому споживання газу серед населення України зменшуватиметься, — говорить «УМ» Михайло Ратушний, голова правління Інституту національного державотворення. — Росія просто спекулює газовим питанням і давно перетворила його з економічно–бізнесового на політичне. Російська Федерація своїми погрозами підвищити ціни на газ намагається перетворити українських політиків на російських агентів впливу».
На заяву Володимира Путіна панічно відреагувала Німеччина. «В України немає грошей, але є борг перед Росією, — сказав Вульф Борнотат, голова енергетичного концерну Eon — найбільшого імпортера російського газу до Європи, — тому скорочення поставок російського газу в Україну можуть негативно вплинути на країни Західної Європи». За його словами, Німеччині нічого не залишається, як почати будівництво Північноєвропейського газопроводу по дну Балтійського моря в обхід України. Німеччина, нагадаємо, є найбільшим прихильником будівництва газогону на морському дні в обхід традиційних держав–транзитерів. Втім, аналітики скептично оцінюють можливість реалізувати цей проект, а ряд держав виступають категорично проти. Серед них Польща, балтійські та скандинавські країни.