Підзаробіток на людських життях
Люди за інерцією вилітали з кабінок, і не кожному щастило приземлитися на м’якому газоні. Восьмеро відвідувачів смертельного атракціону отримали доволі серйозні травми, а двоє молодих людей загинули на місці. Високопосадовці міста й області у той же вечір перед телекамерами божилися притягнути винних до відповідальності й надати всебічну допомогу постраждалим.
Відтак волею прокурорів на лаві підсудних опинилися троє обвинувачених: власник «Луна–парку», експерт ДП «Луганський експертно–технічний центр» Держохоронпраці й головний інспектор з охорони праці Луганської держінспекції Котлонагляду. Звинувачують їх за двома статтями кримінального кодексу: 364 («зловживання владою або службовим становищем») та 366 («службова підробка»). Позивачами є постраждалі відвідувачі «Луна–парку» і родичі двох загиблих молодих людей.
Слідство у справі завершили ще на початку жовтня. Як і очікували з самого початку численні спостерігачі, винними призначили «стрілочників». Номенклатурний принцип розподілу «пишок та шишок» на теренах постсовкової України тримається непохитно й після 17 років незалежності. Як з’ясували слідчі, підприємець з Красного Луча Георгій Ободзинський (який навіть не є власником «підстаркуватого» «Луна–парку» — він орендував розважальний комплекс у столичного ТОВ «Київ–круїз». — Авт.), аби зекономити кошти на щорічних технічних експертизах, підробляв акти перевірок. А фахівці з Держнаглядохоронпраці та Котлонагляду якось не виявили належної пильності. Скажімо, головний державний інспектор Котлонагляду за десять днів до трагедії оглядав каруселі й таки знайшов аж десять порушень, з яких дев’ять... були виправлені в присутності цього достойника. От тільки техпаспорти на апарати йому «забули» показати. А він і не наполягав.
Що народу смерть, то «регіоналам»... розвага
Але якщо орендар та пара контролерів усе ж посидять якийсь час на лаві підсудних, то декому з «героїв» того жахіття навіть це не загрожує. Хоча судді, напевне, було б цікаво почути заяву такого собі Арсена Клінчаєва. Цей «біло–блакитний» депутат міськради напередодні травневих свят в одній із місцевих газет не забув похвалитися: «Я привезу в місто «Луна–парк» — нехай народ як слід розважиться». Народ «розважився», а Клінчаєв замість відповідати на запитання слідчих влаштовує антиукраїнські шоу в Луганську. Цінний кадр. Хто дозволив самому Клінчаєву завозити «калічену» «Центрифугу» в місто — таке запитання в правоохоронних органах навіть не прозвучало.
Не побачили в залі суду і голову Жовтневої райради Луганська Валентина Антипова, який єдиний із посадових осіб муніципальної влади давав дозвіл на розміщення «Луна–парку». Діюче законодавство дійсно безпосередньо не зобов’язує органи самоврядування контролювати технічний стан об’єктів, та невже чиновник не повинен бодай поцікавитися у відповідальних осіб, під чим він ставить свій підпис?
У справі проходять вісімнадцять потерпілих і близько двох десятків свідків, але в залі суду з’явилися не всі. Це дало підставу прокуророві подати клопотання про перенесення розгляду справи. Суддя не заперечував. Наступне засідання має відбутися 19 січня наступного року. Оскільки нікому з підсудних не обрано як попереджувальну міру утримання під вартою, ніхто проти цього не заперечив.
Спостерігачі не виключають затягування справи саме через велику кількість учасників процесу. І хоча пан Ободзинський визнав провину, його адвокат тактикою обрав гру на гуманних почуттях судді і прокурора: виявляється, у підприємця на утриманні дитина–інвалід, тож є всі підстави розраховувати на пом’якшення вироку.