Європейський Союз сьогодні починає контрольну місію в Косові — найбільшу подібну цивільну операцію у своїй історії, повідомляє «Франс прес». Про жорстку опозицію цій місії заявляють Сербія й Росія. Та й албанці Косова не в захваті: впродовж двох останніх тижнів у Пріштині відбулося кілька великих маніфестацій проти місії ЄС і навіть напад албанських радикалів на її штаб–квартиру.
Місія ЄС є компромісом, який нікого не задовольняє. Албанці Косова вбачають підступ у тому, що сербські анклави провінції перебуватимуть під контролем європейських поліцейських спільно з сербськими загонами самооборони, тобто поза контролем Пріштини.
Місія ООН отримала назву EULEX. Вона буде офіційно представлена в Пріштині наступного вівторка й відразу ж почне приймати справи від діючої на цей час місії ООН UNMIK, яка контролювала Косово з літа 1999 року. Завданням європейців буде контролювати місцеву поліцію, систему правосуддя та митні органи; решта повноважень належить албанцям, які самопроголосили незалежність провінції від Сербії на початку цього року.
Місія EULEX уже на цей час нараховує 1200 поліцейських, фахівців із правових питань та офіцерів–митників. Після офіційного відкриття місії її чисельність буде збільшено до 1600 осіб. Їх розмістять винятково в районах проживання албанського населення. На початку наступного року чисельність місії доведуть до планової — 1900 осіб. До її складу входять представники всіх 27 країн–членів ЄС плюс представники Хорватії, Норвегії, Швейцарії, Туреччини та США. Очолює європейську місію колишній командувач військ НАТО в Косові, французький генерал Ів де Кермабон.
Місія має мандат на два роки, але Брюссель вважає, що вона працюватиме в Косові доти, доки не будуть гарантовані рівні права всім мешканцям провінції.