Другого грудня «український Лувр» віддали в руки японцям: із 133 учасників міжнародного архітектурного конкурсу на кращий проект комплексу «Мистецький арсенал» журі віддало перше місце роботі японського бюро «Арата Ізозакі». Саме за їхнім проектом упродовж десяти років зводитимуть наш, за задумом Президента Ющенка, головний музей країни. Крім того, що ідея японців втілиться в Україні, їм як переможцям належить винагорода в розмірі 68 тисяч євро. 51 тисячу і відповідно друге місце в конкурсі вибороло архітектурне бюро зі Швеції AIX Arkitekter AB. Британський архітектор Девід Чіпперфільд зайняв третє місце (34 тисячі). 17 тисяч євро за четверте місце віддали німецькому архітектурному бюро «Кляйхаус + Кляйхаус». «Призовий фонд учасникам конкурсу виплатять за рахунок державного підприємства «Мистецький арсенал». Загальна сума призового фонду становить 170 тисяч євро», — розповів керівник Державного управління справами Ігор Тарасюк.
Як надалі фінансуватиметься проект і коли роботи на Арсенальній закінчаться — передбачити складно. За словами генерального директора «Мистецького арсеналу» Ігоря Дідковського, процес триватиме 5—10 років, зараз почалося тільки громадське обговорення переможця.
Японці до «Мистецького арсеналу» підійшли не тільки з міркувань, щоб було красиво, зручно і по–європейськи, а й зважили на фінансування. На їхньому макеті будівлі майбутнього центру української музики, музею сучасного мистецтва, кінотеатру, центру творчих індустрій, науково–дослідного реставраційного центру, центру доставки мистецьких об’єктів, адміністративного корпусу, готелю, паркінгу та площі «Мистецького арсеналу» розміщені так, що ними можна займатися поступово, а не всіма спорудами водночас. Найкращий музичний центр запропонований у проекті з Данії архітектурним бюро «Шмідт хам мер ляссен». «Спершу в нас була думка віддати йому одне з перших призових місць, але ми не могли через одну споруду визнати його кращим, коли інші відстають. Данія ввійшла у першу сімку, але не є найкращою, бо недопрацювала з комплексом у цілому», — каже член журі Владімір Шлапета.
ДП «Мистецький арсенал» і Державне управління справами оголосили міжнародний архітектурний конкурс 14 лютого 2008 року. Архітекторам запропонували розробити генеральний план культурно–мистецького та музейного комплексу, зважаючи на пам’ятки архітектури і містобудування XIX століття. Учасники також мали врахувати, що нові елементи архітектурного ансамблю повинні гармонійно поєднуватися із комплексом споруд Києво–Печерської лаври, Києво–Печерської фортеці та меморіалу жертвам Голодомору. Щоб не реконструювати «Мистецький арсенал» абияк, між проектами точилася жорстка конкуренція. Весь день щодо переможця сперечалося журі у складі віце–прем’єра Івана Васюника, керівника Державного управління справами Ігоря Тарасюка, міністра культури Василя Вовкуна і міжнародних архітекторів, серед яких Бенжамін Хоссбах, директор німецької компанії «Фазе айнс», який організовував тендер, та чеський професор Владімір Шлапета. Вони мали перед собою тільки роботи, без прізвищ і попередніх досягнень авторів. Але з вибором не прогадали. «Арата Ізозакі» вже має досвід у втіленні масштабних проектів. За планом компанії будувалися музей сучасного мистецтва у Лос–Анджелесі, Культурний центр у Шеньчжень (Китай), льодовий стадіон для зимової Олімпіади в Турині, Японський культурний центр у Польщі.
Серед учасників конкурсу було троє представників з України. Вони дійшли до другого етапу, але в списки переможців так і не потрапили. «Я як хронічний українець особисто був за те, щоб наші архітектори ввійшли до другого етапу. На більше їх не вистачило. Це серйозний міжнародний конкурс. Подивіться на архітектуру Києва — і ви зрозумієте чому наші не змогли до кінця конкурувати з представниками з 25 країн світу», — пояснює Ігор Дідковський. У конкурсі брали участь архітектурна студія «В. Шевченко», архітектурне бюро «Зотов і Ко» та ТАМ «Городецький».