На початку тижня Мінфін України провів нараду з банкірами з приводу введення нового механізму погашення кредитів. Засідання стало своєрідною реакцією на заклики комерційних банків з приводу того, аби держава втрутилася у проблему непогашення кредитів. Але той запропонований міністерством механізм банкам прийшовся не до вподоби. Мінфін запропонував, аби боржники частково розраховувалися за вже видані валютні кредити за курсом 5,05 гривні за долар. Тобто 3/5 від суми кредиту позичальник буде гасити за колишнім, а решту — за діючим банківським курсом. «При таких умовах збитки несуть і банк, і позичальник», — пояснив міністр фінансів Віктор Пинзеник.
Під час наради виникли суперечки з приводу виплати не лише тіла кредиту, а й процентів за користування кредитом. Учасники так і не дійшли згоди, за яким курсом сплачувати відсотки. За повідомленням Міністерства фінансів, з цього питання рішення буде прийняте, швидше за все, на користь банків, і погашення відсотків за кредит буде здійснюватися за діючим курсом.
Мінфін дозволить збитки з різниці курсів списувати на валові затрати. Це зменшить суму податкових відрахувань із прибутку для комерційних банків. «Ми пропонуємо віднести ці курсові різниці на збитки майбутніх періодів», — говорить голова парламентського комітету з питань податкової і митної політики Сергій Тєрьохін. Але тут існує загроза. Банківський прибуток значно зменшиться, а отже, банкам буде важко виконати нормативи НБУ, більшість із яких розраховується «у прив’язці» до регуляторного капіталу.
Національний банк України поки що вивчає запропоновану Мінфіном схему. На думку експертів, швидше за все Нацбанк залишить останнє слово за комерційними банками.