Ситуація у фінансовій сфері набуває нових рис невизначеності. Національний банк України вирішив наступити на горло самому собі й скасувати жорсткі норми, які сам запровадив кілька тижнів тому. Йдеться про коридор 1,5 відсотка до офіційного курсу, від якого можна було відхилятися банкам, які працювали з доларом. Оскільки офіційний курс центробанк встановлював дуже оптимістичний, що не враховував реальної вартості валюти на той день, а працювати собі у збиток не буде ніхто, «обмінки» працювали наполовину. Тобто лише купували «вічнозелений». А якщо й продавали, то за своїм, «договірним», курсом, порушуючи при цьому суворі обмеження Нацбанку, ризикуючи потрапити під гарячу руку контролера й позбутися ліцензії.
Відучора такі дії вже не потрапляють під заборону. Банки можуть самі формувати маржу — різницю між курсами купівлі та продажу валюти. «Обмінкам» також дали повну свободу виставляти курс, який вони «вважають правильним». Останні слова ми взяли у лапки тому, що об’єктивно валютного ринку в Україні нині не існує: скільки насправді має коштувати долар, не знає ніхто. Єдиний відносно об’єктивний критерій оцінки національної валюти — міжбанк — нині, радше, показує ступінь паніки вітчизняних банкірів та підприємців. Нацбанк у такій ситуації звинувачує у спекуляціях споживачів, які купують долар, а назад отримує добру порцію критики від гравців на цьому ринку та нагадування, що впливати на курсову політику — це перший і святий обов’язок саме Національного банку.
Одночасно з грою в лібералізацію центробанк знову стрімко знизив вартість нашої валюти: вчора долар коштував 7,14 гривні. Отже, обвал гривні за один день становив 27 копійок. Комерційні банки вчора купували долар від 7,05 до 7,20 і продавали за 7,24. Найсумніше, що самоусунення з ринку фінансового регулятора за ситуації, коли проблеми не подолано, призводить тільки до подальшого зниження вартості національної валюти. «Цей крок є цілком логічним з точки зору наших зобов’язань перед МВФ — Нацбанк виходить із валютного ринку, — каже «УМ» експерт Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. — Найочікуваніший наслідок — збільшення амплітуди коливання гривні. Тобто вона падатиме й, можливо, зростатиме відчутнішими ривками, ніж раніше. І, звичайно ж, нас очікує подальша девальвація національної валюти».
КОМЕНТАР
«Важко зрозуміти логіку Національного банку»
Сергій Яременко, екс–заступник голови НБУ:
«Керівництво Національного банку спокійно скасовує обмеження, знаючи, що жодних доларів на ринку вже не існує — вся валюта вже встигла «перетекти» в тінь. На жаль, ми бачимо логіку, за якою найлегше керувати тим, чого не існує. За останні два місяці валютний ринок в Україні, який діє за прогнозованими законами, припинив своє існування. Фінансовий регулятор діє надто хаотично, змінюючи свої рішення на протилежні. І при цьому не готовий пояснити, що змінилося за цей час і які результати принесли його постанови. У кроках НБУ, на жаль, немає логіки, послідовності й мети.
Якщо в обмінних пунктах з’явиться долар, то це буде результат діяльності «чорного ринку», а не наслідки діяльності НБУ. На справжній ринок остання постанова не впливатиме».