У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Кур'єром у цьому процесі виступив народний депутат від «Нашої України» Микола Томенко, котрий напередодні повернувся з Берліна, де отримав документи від Валерія Кравченка. Як розповів на вчорашній прес-конференції Томенко, опальний генерал розвідки передав йому вісім розпоряджень, якi, на думку екс-працівника посольства в Німеччині, суперечать українському законодавству.
За словами депутата-«нашоукраїнця», Генпрокуратура, на яку покладено обов'язки стеження за дотриманням законодавства спецслужбами, повинна, у першу чергу, дослідити достовірність отриманих документів. Для цього, можливо, знадобиться «перетрусити» чималеньку документацію СБУ — вкупі з датами та вихідними даними. Якщо автентичність документів підтвердиться, то Генпрокуратура має дослідити те, чи були законними вказівки керівництва СБУ. «Відповідно до цього Генеральна прокуратура має рекомендувати Президенту звільнити тих чи інших осіб», — додав Микола Томенко.
«Якщо Генеральна прокуратура не приймає адекватних рішень, — продовжує голова інформаційного комітету ВР, — я пропоную два варіанти подальших дій. Перший — закрите засідання Верховної Ради, де депутати повинні заслухати інформацію голови СБУ та Генерального прокурора. Другий варіант: якщо не буде розуміння, що до цього треба підходити серйозно, я повністю оприлюдню ці матеріали, вилучаючи, звичайно, вихідні дані, шифри і таке інше». Томенко поставив Різницькій своєрідний «дедлайн» — один тиждень, протягом якого Генпрокуратура повинна продемонструвати свою зацікавленість у розслідуванні справи. Інакше документам дадуть хід.
Томенко зауважив, що «справа Кравченка» не вплине на політичну ситуацію в Україні. «Але мені б хотілося, — додав народний депутат, — щоб вона вплинула на усвідомлення необхідності перегляду справ у наших правоохоронних органах».
Щодо самого Валерія Кравченка, то генерал обіцяв повернутися в Україну, якщо тут буде порушено кримінальну справу за фактом поширення незаконних, на його погляд, розпоряджень. Якщо цього не трапиться, Кравченко шукатиме політичного притулку.
* * *
Судити про те, чи правий у своїх репліках пан Кравченко, можна з того, наскільки правдивими є висловлювання про Кравченка наших посадових осіб. Аргумент у цьому випадку, звичайно, не остаточний, зате красномовний. Як відомо, на початку тижня Президент звинуватив Кравченка у тому, що той не виконував необхідних заходів безпеки після надходження інформації про можливий замах на Леоніда Кучму у Баден-Бадені. За словами Миколи Томенка, який позавчора мав тривалу бесіду з генералом розвідки, «Кравченко разом з працівниками німецьких спецслужб перевірив адресу, де, за інформацією, здійснювалась підготовка до теракту. Нічого подібного там не виявилося». Найбільший «гріх» Кравченка по відношенню до Президента, вочевидь, має інше коріння. За словами Томенка, Кравченко після появи інформації про замах у першу чергу наполягав на виявленні джерела цієї інформації. І, як виявилося, мав рацію: кримінальна справа порушена не за фактом підготовки замаху на гаранта, а за фактом свідомо неправдивого повідомлення про загрозу життю.
Валерій Кравченко має свою версію походження цього вельми дотепного «жарту»: «Значна кількість людей, які готували перебування Президента у Баден-Бадені, хотіли переконати німецьку сторону, що це перебування має бути під вищим ступенем безпеки: вимагали, приміром, встановлення дипломатичних номерів для усієї делегації, — переповідає «теорію» Кравченка Микола Томенко. — Німецька сторона вважала, що такі заходи не були доречними. І, на думку Кравченка, повідомлення про теракт могло бути аргументом на користь посилення безпеки». Якщо Кравченко має рацію, то зовсім не дивною видається причина незадоволення генералом керівництва українських спецслужб.
Насправді перебування Кучми у Баден-Бадені оповите іще більшим туманом таємниць, аніж це видається з першого погляду. Микола Томенко намагався дізнатись, за які ж гроші наш гарант провів багатоденний «реабілітаційний курс» в одному з найдорожчих німецьких пансіонів, «Макс Грюндіг Клінік». На свій запит до Державного управління справами, яке опікується проблемами відпочинку найвищих чинів країни, Томенко одержав відповідь, підписану керманичем ДУС Ігорем Бакаєм: «Усі витрати, пов'язані з реабілітаційним лікуванням Президента України Л. Кучми, здійснювались за рахунок приймаючої сторони». «Я вирішив поцікавитися у німецького посла, — розповідає пан Томенко, — чи фінансували вони відпочинок Кучми. На своє звернення я отримав відповідь: «Федеративна Республіка Німеччина не фінансує поїздок на відпочинок ані німецьких, ані зарубіжних делегацій. Звичайно, це стосується і названого вами перебування Президента України».
Володимир СЕМКІВ.
Уривки з документів, які Томенко передав Генпрокуратурі:
«У зв'язку з необхідністю інформаційного висвітлення результатів візитів посадових осіб українських органів державної влади (від міністра та вище) за кордон, просимо в терміновому порядку надсилати відповідні повідомлення: ...з ким були проведені інші зустрічі, в тому числі з бізнес-колами, про що в них домовлено, інша важлива інформація».
«Активізувати роботу серед української діаспори з метою отримання необхідної упереджувальної інформації в інтересах забезпечення безпеки нашої країни та в контексті підготовки політреформи, президентських виборів і таке інше».
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>