В Україні кожна п’ята сім’я готова обмірковувати можливість прийняти в родину дитину–сироту. Це свідчить про те, що в нашому суспільстві формується нова культура усиновлення, змінюється ставлення до самої проблеми, яка ще донедавна замовчувалася. Виступаючи вчора на Всеукраїнському форумі усиновлювачів, Президент Віктор Ющенко сказав, що реформа системи опіки та піклування, здійснена в Україні від 2005 року, продемонструвала найкращі результати на пострадянському просторі. Справді, якщо 2005 року, коли реформа в цій сфері щойно починалася, у сімейних будинках виховувалося всього 1313 дітей, у 2006 році — 1302 дитини, у 2007 році — 2154 дитини. За десять місяців 2008 року таких дітей 2049.
Проте більшість дітей і далі виховується в дитячих будинках та інтернатах. Сьогодні дітей–сиріт та позбавлених батьківського піклування в державі понад 103 тисячі, із них 31 тисяча має всі правові підстави для усиновлення.
Сьогодні не існує проблеми з усиновленням дітей віком до п’яти років, навпаки є черга у тисячу родин на усиновлення. На думку Президента, це гарний приклад того, як держава може змінити ситуацію на краще без галасу й політики. «Я щасливий, що сироти потрапляють у дефіцитну категорію», — зазначив Віктор Ющенко. Однак старші діти залишаються поза увагою потенційних усиновлювачів. Тому необхідно створити умови, аби вони також знайшли родину якщо не усиновителів, то прийомну сім’ю або дитячий сімейний будинок.
Щодо закону на підтримку усиновлювачів (нагадаємо, одноразова допомога на всиновлену дитину надаватиметься в розмірі 12 тисяч 240 гривень, як і при народженні), який вступає в дію з 1 січня 2009 року, Президент запевнив: на наступний рік передбачено на цю справу 24 мільйони гривень. Цього року прийнято також не менш важливий Закон «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Відтепер допомога на дітей, які виховуються під опікою, збільшується до двох прожиткових мінімумів.
Віктор Ющенко закликав Верховну Раду ратифікувати Гаазьку конвенцію про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення. Важливо, щоб Україна поступово перестала бути донором для інших країн у сфері усиновлення дітей. Президент навів статистику: в деяких областях, наприклад, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, кількість дітей, усиновлених іноземцями, вища, ніж кількість дітей, яких усиновили громадяни України.
Відтепер 30 вересня, коли християнський світ відзначає свято Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії, в Україні оголошено Днем усиновлення. Про це також учасників форуму поінформував глава держави.