Учора Національний банк України вкотре знизив курс національної валюти — до 6,17 за один долар. Це стало його ще одним кроком на шляху до виконання Меморандуму співпраці із МВФ: однією з умов надання кредиту «стенд–бай» (16,5 мільярда доларів. — Авт.) ця організація вимагала послабити втручання держави у фінансовий ринок. НБУ видав постанову, яка прив’язує офіційний валютний курс до міжбанківського. Новий порядок вступає в силу з п’ятниці, 28 листопада. Іншими словами, курс, за яким комерційні банки на торгах купують валюту напередодні, наступного дня стане офіційним. Нагадаємо, запровадити такий порядок уже давно вимагав Президент України Віктор Ющенко. Зрештою, рішення про «прив’язку» було ухвалено під час консультації Президента з головою НБУ Володимиром Стельмахом минулого тижня.
Рішення Національного банку підтримали і урядовці, і аналітики. «Не може бути двох курсів, не може бути різних оцінок... Це правильне рішення Національного банку», — заявив міністр фінансів Віктор Пинзеник. «Цілком логічний крок, — прокоментував «УМ» експерт Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. — Такі нововведення забезпечують існування цивілізованого валютного ринку. Але не варто забувати й інше — лібералізація курсу означатиме зниження вартості національної валюти».
Нові правила гри не означатимуть, що Нацбанк зовсім ухилятиметься від підтримки рідної гривні своїми інтервенціями. Але робитиме такі кроки він дедалі рідше. Скажімо, вчорашні торги на міжбанку принесли дуже неприємні результати. Якщо в четвер долар коштував 6, 35, а в п’ятницю навіть подешевшав на п’ять копійок, то вчора — після оголошення про «лібералізаційну» постанову — його вартість одразу ж сягнула 6,40—6,70. Це означає тільки одне: якщо НБУ не втрутиться, країна наприкінці тижня отримає офіційний курс близько семи гривень за долар.
Виграють від таких нововведень усі українці, які при обміні валюти віддають перевагу банкам, а не вуличним міняйлам: офіційним обмінним пунктам буде знову вигідно працювати із зарубіжною готівкою. Натомість дорожчим стануть імпортні товари та послуги — автомобілі, побутова техніка, туристичні путівки, вартість яких традиційно залежить від офіційного курсу «бакса».
Керівництво НБУ до перспектив української валюти ставиться дуже оптимістично. Так, голова Нацбанку Володимир Стельмах закликає не поспішати скуповувати іноземну готівку за високим курсом, оскільки стабілізація ситуації в українській економіці веде до зміцнення гривні — у віддаленій перспективі. «Прошу — одумайтесь. Тому що пройде час, десь не більше року: все буде зовсім інакше, — сказав Володимир Стельмах. — Прийде стабілізація економіки, відновляться наші міжнародні позиції: і буде втрата у тих, хто скуповує валюту зараз».
Найближчим часом наші валютні справи не такі вже й безхмарні. Навіть офіційний прогноз свідчить, що про дешевий долар треба забути. Так, заступник голови Нацбанку Олександр Савченко вважає, що до кінця 2008 року курс коливатиметься в межах 5,5—6 грн. за долар. Незалежні аналітики набагато песимістичніші. «Ситуація залежить від багатьох чинників, — каже Ярослав Жаліло. — Але я не виключаю, що до кінця грудня матимемо сім гривень за долар».