Політичний, економічний та військовий вплив США у світі впродовж найближчих 20 років зменшиться — такий висновок щойно оприлюдненого звіту Національної ради з розвідки США під назвою «Глобальні тенденції 2025 року: змінений світ». Звіт готували не лише розвідники, а й провідні американські політологи, економісти та футурологи, повідомляє Бі–Бі–Сі. На думку експертів, до 2025 року Китай стане найбільшою за розмірами економічною потугою світу, хоча у військовому відношенні він, імовірно, все ще буде поступатися США.
Наступні 20 років стануть періодом переходу до нової системи міжнародних відносин, що таїть безліч небезпек. Найважливішими чинниками цієї системи стануть зростаючий дефіцит мінеральних, енергетичних та продовольчих ресурсів, а також глобальне потепління. Тому боротьба за природні ресурси стане головним геополітичним чинником. Внаслідок зменшення частки нафти та газу у світовій енергетиці такі країни, як Саудівська Аравія, Росія та Іран, наштовхнуться на великі бюджетні проблеми, що спричинять політичні реформи і навіть зміни режимів. На думку авторів звіту, Росія може стати шостою за масштабами економікою світу завдяки наявності в неї не лише природної енергосировини, але кольорових металів та води. Втім, вважають американці, Росії не вдасться довго утриматися на цьому місці з огляду на демографічну кризу.
Окремі розділи звіту виписані винятково в чорних тонах. Так, кілька країн можуть бути окупованими та потрапити під контроль кримінальних угруповань. У деяких районах Африки та Південної Азії держави в тому вигляді, як ми їх розуміємо тепер, можуть зникнути взагалі з огляду на нездатність влади надати громадянам найнеобхідніше, передусім гарантувати їм безпеку. Така «сомалізація» окремих регіонів буде мати вплив на стан світу загалом.
Перехід до багатополярного світу проявиться в стрімкому перетіканні багатства із Заходу на Схід. Ця тенденція спричинить зміщення «центру ваги» від вільного ринку та ліберального капіталізму в бік бюрократичних держструктур. Такі тенденції вже тепер помітні в Китаї, Росії та Індії. Наслідком стане зміцнення націоналізму та ксенофобії.