Учора ЄС офіційно відкрив сайт європейської електронної бібліотеки, повідомляє «Франс прес». Вона отримала назву Europeana («Юропіана»), хоча, можливо, з часом у нас приживеться українізована форма цієї назви — «Європіана». Це приблизно два мільйони видань у цифровому форматі: аудіо, відео та фотоматеріали, фільми, картини, мапи, газети, нотні матеріали, історичні документи, художня і наукова література та рукописи і старовинні манускрипти. Доступ до цієї гігантської віртуальної бібліотеки є вільним, безкоштовним, тому користувачі інтернету з усього світу отримали можливість користуватися матеріалами більшості бібліотек, архівів та музеїв країн Європи.
Робота з розширення інтернет–бібліотеки триває і до 2010 року її користувачам будуть доступні вже 10 мільйонів видань. На їх оцифрування знадобиться 350—400 млн. євро. Цифра вражає, але потрібно пам’ятати, що це лише крапля у морі, оскільки всі європейські бібліотеки разом мають у своїх запасниках 2,5 мільярда книг. До 2012 року в цифровий формат буде переведено лише чотири відсотки з цього велетенського запасу, тобто приблизно 100 мільйонів книг.
На створення «Європіани» надихнув європейців античний приклад матері всіх бібліотек — книгозбірні в Александрії.
«Інтернет та цифрові технології «дозволять чеському студенту отримати доступ до Британської бібліотеки без поїздки до Лондона, а шанувальнику мистецтва з Ірландії ближче придивитися до Мони Лізи, не відвідуючи «Лувра» — сказала на церемонії відкриття комісар ЄС із нових технологій Вівіан Редінг. Штат віртуальної бібліотеки нараховує лише 14 осіб, а річний бюджет — 2,5 млн. євро. Доволі скромно, як для такого грандіозного проекту. Але в цю суму не входить вартість переведення друкованих та інших матеріалів у цифровий формат.
Окрім фінансування проекту, до вирішення залишаються ще кілька проблем. Головна з них — розробка надійних методів довготривалого зберігання велетенських обсягів інформації та вирішення питання авторських прав. Варто запам’ятати адресу сайту загальноєвропейської цифрової бібліотеки — http://www.europeana.eu.
Європейський інтернет–проект не є першим у світі. 2006 року одна американська комп’ютерна фірма започаткувала подібний проект, але через 18 місяців відмовилася від нього з фінансових міркувань. На той час її запасники нараховували 750 тис. цифрових найменувань. Піонером у цьому напрямку є американська компанія Google, яка започаткувала свій проект Google Book Search («Пошук книг») 2004 року і стверджує, що на цей час уже має сім мільйонів цифрових найменувань.
Проект «Європіана» був започаткований 2005 року з ініціативи Франції. Тому й не дивно, що з двох мільйонів цифрових одиниць «Європіани» більше половини представлені Францією. Навіть фільм про падіння Берлінської стіни представлений не Німеччиною, а Францією. Для порівняння, 90 відсотків світового сектору інтернету є англомовним і лише приблизно два відсотки є франкомовним. Для прикладу, внесок у «Європіану» Великої Британії становить 10 відсотків, Нідерландів — 10 відсотків, Іспанії — 1,4 відсотка, Італії — один відсоток.