Учора в Українському домі Віктор Ющенко презентував Національну книгу пам’яті. Ця колосальна наукова праця наразі налічує близько 900 тисяч імен тих, хто загинув у роки Голодомору. Також Президент відкрив документально–художню виставку «Голодомор 1932—1933 років — геноцид українського народу».
Глава держави висловив сподівання, що пам’ять про ті трагічні події сьогодні зможе об’єднати український народ, змусить нас згадати, що ми — єдина нація. «Нація, держава не можуть існувати без знання історії, культури, мови, традицій», — підкреслив Віктор Ющенко. А також додав, що сьогоднішня презентація першого тому книги сприятиме тому, що українці почнуть більше цікавитись, як гинули їхні діди у 30–х роках. «Буде прикро, якщо ми дивитимемося на Голодомор так, як тлумачать його головні злодії — комуністи! Що винен у всьому Господь Бог, що він не дав води, тепла. Це кричуща неправда, — наголосив він. — Радянська влада розпочала цілеспрямовані дії, в тому числі конфіскацію землі, врожаю тощо значно раніше 1933 року».
Не оминув Президент гостре питання визнання Голодомору як геноциду українського народу. Він подякував церквам різних конфесій та політичним силам за те, що ті дійшли згоди в цьому питанні, та відзначив велику роботу дипломатів задля визнання геноциду на міжнародному рівні. «Ми — українці, і не можемо називати ці події по–іншому, ніж геноцид проти українського народу».
Книга пам’яті українського народу складається з 17 обласних томів, одного київського і збірного тому. Список з дев’ятисот тисяч імен, що вміщені в ньому, ще не є кінцевим. Як зазначає перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Олександр Іванків, це тільки перший етап роботи і спочатку очікувалося, що до книги увійдуть 3,5 мільйона імен. Тож, сподівається Олександр Іванків, за кілька років вийде і друге видання.