Учора в Києві Президент України Віктор Ющенко провів загальноукраїнську антикризову нараду. Головним і єдиним завданням наради було скоординувати зусилля всіх інституцій, які спроможні прискорити процес подолання кризи, а також узгодити державний курс, спрямований на ліквідацію наслідків кризи.
Основна причина негараздів в економіці, на думку Віктора Ющенка, — надмірно високий рівень інфляції. «З інфляцією треба боротися там, звідки вона пішла», — впевнений Президент. Джерело походження інфляції глава держави вбачає в неякісній соціальній політиці, яку проводив уряд із початку цього року. Як зазначив глава держави Віктор Ющенко, з початку 2008 року соціальні видатки збільшилися на 75%, що призвело до неконтрольованої кількості готівки.
Віктор Ющенко вимагає негайно внести зміни до Державного бюджету на наступний рік. Часу для внесення необхідних змін до головного кошторису держави, за його словами, залишилося небагато: всього лише 14 днів. Саме до 26 листопада Кабмін має внести до Верховної Ради остаточно доопрацьований проект бюджету. «На порядку денному стоїть одне просте питання — де наш бюджет? Де бюджет держави? Як один із ключових, фундаментальних, антикризових заходів. Його немає, — обурився Президент. — Бюджет, який принесли в парламент... Міністр фінансів просить не підтримувати його, думка міністра економіки, очевидно, така сама, тільки він не говорить, уряд не відкликає цей бюджет». За словами Президента, кошторис 2009 року — популістський, розрахований на «подарунки Діда Мороза».
Віктор Ющенко зазначив: він бере подолання кризи під особистий контроль, незважаючи на те, що пакет антикризових заходів, ухвалений Верховною Радою, «лише на одну восьму складається» з його пропозицій. Щоправда, глава держави наголосив: за останні три тижні було зроблено кілька кроків для подолання наслідків сповзання до фінансової ями. Насамперед, це стабілізація курсу гривні, друга — формування фінансового запасу, частково за рахунок 16,5 млрд. доларів із Міжнародного валютного фонду. Президент запевнив, що кошти від МВФ будуть витрачені на виконання антикризових заходів, прийнятих Верховною Радою.
Задля остаточного виходу з кризи Президент запропонував п’ять позицій, якими має керуватися уряд. Перша — це преференції національного виробника, тобто підтримка українського виробника. «Я буду жорстко наполягати на тому, аби все що має приставку українське, — зазначив Віктор Ющенко, — було поставлено на п’єдестал. Тому ми повинні підтримувати українського виробника». Друге — підтримка експорту і зменшення імпорту. «Якщо на полицях з’являється більше імпортних товарі, ніж вітчизняних, — то це погана робота уряду», — відзначив Президент. Третя позиція, яку повинен зайняти уряд задля подолання кризи — це зменшити «всі непродумані витрати, які йдуть із держбюджету». І останнє, чого нині не вистачає в державі, — це спокійна й урівноважена робота уряду. «Шановні депутати, не треба робити шоу з фінансової кризи, — звернувся до обранців народу Президент України, — треба спокійно і ціленаправлено працювати над подоланнями її наслідків». Адже й так наша держава опинилася серед найбільш постраждалих від «фінансового цунамі» через невдалу внутрішню економічну політику.