Проросійські сили в Україні розпочали контрнаступ на Національну раду з питань телебачення і радіомовлення, яка заборонила трансляцію неадаптованих до українського законодавства окремих російських телеканалів (про це «УМ» повідомляла в учорашньому номері). Звернення з цього приводу до Президента і українського парламенту прийняла президія ВР Криму. За словами голови Анатолія Гриценка, нині глава держави має призупинити рішення Нацради, винісши його на обговорення РНБО, оскільки, вважає кримський спікер, заборона контролюючого мовників органу «суперечить Конституції України, обмежуючи доступ громадян до інформації». А депутатам парламенту влада півострова пропонує виключити із закону про телебачення і радіомовлення посилання на Європейську конвенцію, на яку, вважають у Криму, посилається Нацрада, забороняючи неадаптовані телеканали. Мотивація — її не ратифікувала ВР, отже, й керуватися у прийнятті рішень нею не можна.
Утім забороняти «кабельникам» виконувати рішення Нацради кримські депутати не будуть, оскільки, за словами того ж таки пана Гриценка, такі ухвали не матимуть юридичних наслідків. Натомість, запевнив він, відповідне звернення з проханням розтлумачити дії Нацради направлять до Конституційного Суду. «Це вже буде дійсно правовий підхід, оскільки будь–які звернення чи заборони депутатів місцевого рівня не є легітимними. Адже Нацрада — це конституційний орган, підміняти який і спекулювати на рішеннях якого є підміною свободи слова на свободу беззаконання, — відреагував на ці закиди в коментарі «УМ» голова Нацради Віталій Шевченко. — Україна давно пристала до Європейської конвенції. Ось тільки тлумачать і користуються цим документом деякі люди тільки тоді, коли їм вигідно і як зручно».
Відтак чи не єдиним способом не виконувати припис Нацради залишається саботування рішення на місцях. За повідомленням інформагентства «Е–Крим», низка операторів кабельного телебачення на півострові уже це робить. «Панікувати не варто — наразі лише один із провайдерів виконав рішення Нацради. Якщо ж буде тиск, «завалимо» позовами суди», — зазначив один із провайдерів, додавши, що йдеться про «ланцюгову реакцію». Мовляв, депутати міськрад Запоріжжя, Одеси і Харкова вже звернулися до місцевих провайдерів із вимогою не виконувати рішення Нацради.
Як повідомили «УМ» у прес–службі Харківської міськради, тамтешні народні обранці не лише прийняли звернення до Нацради, в якому вимагають скасувати згадане рішення, а й пригрозили судом у випадку відключення російських телеканалів. Аналогічне звернення прийняли й депутати Запорізької міськради, направивши його зміст наразі «запізнілим» колегам із Миколаєва, Херсона та Донецька. А ось у прес–службі Одеської міськради «УМ» спростували будь–які ухвали депутатів з даного питання. «Воно взагалі не розглядалося і, наскільки відомо, не планується обговорюватися», — запевнили там.
Водночас «кабельники» припускають, що мотиви спротиву рішенню Нацради можуть мати і комерційний підтекст. Принаймні ним можуть керуватися депутати Сімферопольської міськради, які, за деякою інформацією, найближчим часом теж наслідують приклад колег із Запоріжжя чи Харкова. «Останнім часом ринок кабельного телебачення динамічно розвивається. Якщо провайдери припинять трансляцію, це може призвести до втрати частини абонентів, а відповідно — скорочення доходів «кабельників» і відрахувань до міських бюджетів», — цитує провайдера «Е–Крим». А Віталій Шевченко додає: «Ми прекрасно знаємо, хто є організаторами цих акцій протесту. На порозі — вибори, тому «світитися», спекулюючи на певних питаннях, нині хочуть усі. Три чверті провайдерів у Криму вже погодилися на наші вимоги. А ось маніпулювати цифрами, мовляв, 75 відсотків громадян хочуть дивитися російські телеканали такими, як вони є, — це чистої води штукарство. Адже значно більше людей хочуть переглядати порноканали. Та це не означає, що трансляція таких телефільмів не карається Кримінальним кодексом».