Ви знаєте вулицю Маршала Гречка? Передостання тролейбусна зупинка на ній — «Сирецька», остання — «Видавництво «Київська правда», далі траса повертає на Виноградар і вливається в проспект Правди. Місцинка — так собі. Стоять гуртожитки та як магнітом притягує всіляких відморозків відомий київський цвинтар — Берківці. У мене там поховані рідні, але сама я на Берківці ходити не наважуюсь (і вам не раджу). Зате щодня проїжджаю повз — з п’ятого тролейбусу пересідаю на 26–й.
Ці деталі мають значення. 30 жовтня, у четвер, на «Сирецькій» на мене напав якийсь покидьок. Одна з причин, через яку я не пішла в міліцію, полягає в тому, що я абсолютно його не роздивилась і не змогла б упізнати. Ніхто не приглядається до дядька, який підгрібає собі на зупинку тролейбуса о 17.30 (!) вечора. Поки цей дядько, звісно, не б’є тебе збоку з усієї дурі кулаком в обличчя. А потім ти бачиш тільки його черевики, які копають тебе в голову та спину.
Думаю, він був божевільним, а я — випадкова, хоча й, можливо, не єдина жертва його нападу. Бо жодних погроз він не промовляв, вмістом моєї сумки не цікавився. Вона відлетіла вбік, і я не могла до неї дотягнутися. Якби дотягнулася — дістала б звідти ножа, який перекочовує до мене в рукав, якщо я йду глухим темним провулком після 23.00. А якби стала на ноги — вдарила б нападника в пах. Як учила героїня Сандри Баллок в «Міс Конгеніальність». На екрані це було просто...
Зрештою, на ноги я зуміла піднятися. Мабуть, зі злості. Тим паче, що народ (душ 30–40) як ніколи пильно видивлявся тролейбус і не помічав, що в нього під ногами б’ють жінку. І не чув, як жінка кличе на допомогу. На десерт придурок зацідив по пакету з книжками, і моя улюблена Анні Ерно «вбралася» у багнюку. А стадо баранів, як і раніше, стояло з розвернутими мало не на потилицю головами. І навіть не мекало.
Чесно кажучи, страху було не так багато, щоб не захотіти наздогнати ту наволоч. Наздожену, коли вирощу в собі Кличка. Впізнаю по відбитку черевика на моєму обличчі. Як там казали древні? Око за око, зуб за зуб. А я кажу вам: любіть ближнього свого, як самого себе, і не ганьбіть колиску помаранчевої революції, хай навіть амплітуда її київських коливань і не сягала маргінального Сирця. Це вже я звертаюсь до пересічного «піпла».
А тепер месидж для міліції: я надто довго в журналістиці, щоб першим ділом бігти до правоохоронців та знімати побої. Та й де вона, та міліція, коли її потребуєш? Наш колега Сергій Лещенко з «Української правди» твердить, що, зокрема, — на вулиці Богомольця, яка раптово та без попереджень стала односторонньою. Там у кущах сидять даішники і як рідну маму зустрічають порушників, що їдуть під «цеглину».
А взагалі згадується адвокатеса Тетяна Монтян, яка казала колись, що найперше, що слід зробити в цьому житті, це навчитись правильно складати пальці. Трьома способами. Ви здогадуєтесь, який перший спосіб — той, котрий продемонстрували Яценюкові. Другий — наша рідна українська дуля. А третій — найголовніший — коли всі пальці стиснуті разом. Так що тримайте кулаки — за себе і рідних. І самі тримайтесь.