«Для України фінансова, а як наслідок — економічна криза лише починається, — стверджує «УМ» президент Центру економічних досліджень Олександр Пасхавер. — Наразі фіксується зниження виробництва та попиту, але основні наслідки кризи відчуємо у 2009 році. Можливо, вона проявиться в низькому, майже нульовому, рівні ВВП. Але все залежить від ефективності як у цілому світі, так і в українській державі зокрема». Чіткі прогнози Олександр Пасхавер давати остерігається, водночас експерт натякає: в України є всі шанси провести широке реформування національної економіки завдяки запровадженню антикризових механізмів, адже «те, що не вбиває, — зміцнює».
Утім доводиться сумніватись у дієздатності нинішнього керівництва при впровадженні дійсно ефективного механізму реагування на кризові прояви, вважає експерт Центру Разумкова Василь Юрчишин. Лунають лише окремі голослівні заяви й приймаються «часткові» рішення, яких недостатньо. Ось і напередодні НБУ ухвалив рішення як доповнення до постанови від 11 жовтня (обмеження виплат за депозитами) про обмеження банківських операцій зі здійснення закордонних грошових переказів: банки та фінустанови мають право без підтвердження з поточного рахунку на здійснення закордонного переказу лише на суму, еквівалентну 15 тисячам гривень на місяць та 75 тисячам гривень — за наявності підтвердження. Раніше дозволялось здійснювати перекази на суму 15 тисяч гривень кожного операційного дня.
Окрім того, НБУ вимагає від керівників банків посилити контроль за готівковими курсами у філіях й обмінних пунктах кредитно–фінансових установ, а також в обмінниках, що працюють на агентських засадах із банками. Фінансові установи зобов’язані куплену протягом робочого дня готівкову інвалюту продати протягом цього ж самого робочого дня — аби не виникало бажання спекулювати. «Лише два–три тижні тому я особисто високо оцінив діяльність НБУ в питанні обмеження видачі коштів із депозитних рахунків комерційних банків, що дещо пригальмувало наступ кризи. Очікувалось, що на цьому Нацбанк не зупиниться й візьметься за створення системи обов’язкових заходів... Однак цього не сталося», — дивується економічний експерт Василь Юрчишин. І навіть останні прийняті рішення експерт порівнює з «каменем, кинутим у море», бо системності й публічності у діях НБУ й не проглядається, а в учасників фінансової та економічної діяльності немає чіткого чинника, жодного фактора чи зачіпки для прогнозування подальшого розвитку ситуації.
Георгій ШВИДЕЦЬ
Тим часом долар б’є рекорди і б’є «по голові» національній валюті. Позавчора ввечері в деяких «обмінниках» Києва долар купували за 7 гривень. Щоправда, вчора долар опустився до позначки 6,3 гривні.