Європарламент на своєму засіданні позавчора ухвалив рішення присудити головну нагороду Європейського Союзу в галузі прав людини 35–річному китайському дисиденту Ху Цзя. Премія імені Андрія Сахарова, славетного російського вченого та правозахисника, була заснована Європарламентом 1988 року і присуджується щороку за «досягнення у царині захисту прав людини та засадничих свобод». У цій галузі вона є другою за значимістю після Нобелівської премії миру. Церемонія вручення диплома та чека на 50 тис. євро відбудеться 17 грудня в Страсбурзі. Але ще не відомо, хто їх отримає, бо лауреат Цзя... сидить у в’язниці.
Ху Цзя був головним претендентом на отримання й Нобелівської премії миру, але комуністичний Китай вдався до безпрецедентного тиску на Нобелівський комітет і відвертих погроз на адресу Норвегії, тому «Нобеля» присудили «нейтральному, безбарвному дублеру», — Мартті Ахтісаарі. Китай також відверто тиснув на Європарламент перед позавчорашнім засіданням, але євродепутати не відступили й таки призначили премію Сахарова опальному китайцю.
У вчорашніх коментарях офіційної китайської влади — «грім і блискавки». «Видати премію цьому злочинцю означає втрутитися в юридичний суверенітет Китаю», — заявив прес–секретар МЗС Китаю Кін Ганг.
Ху Цзя — відомий у Китаї правозахисник. Він починав із боротьби за права ВІЛ–інфікованих та екологічної діяльності, але пізніше перейшов до різкої критики влади комуністичного Китаю за систематичні порушення прав людини та закликів до самовизначення Тибету. 26 листопада минулого року Цзя заарештували спецслужби. Суд визнав його винним у наклепах та поширенні закликів до повалення державної влади. У квітні цього року Ху засудили до трьох із половиною років позбавлення свободи, тепер він відбуває покарання. Дружина та донька Цзя перебувають під домашнім арештом. Це дуже «м’який» вирок як для Китаю, де за менші провини засуджують до смертної кари. Тут свою роль відіграв тиск на китайську владу світової громадської думки та правозихисних організацій.
18 грудня в Європарламенті відбудуться урочистості з нагоди 20–річчя премії Сахарова за участі лауреатів попередніх років. На ній не буде українського дисидента, жертви радянського комуністичного режиму Анатолія Марченка, якому як єдиному в історії нагород премія Сахарова була присуджена 1988 року посмертно.