Президент України висловив своє занепокоєння розвитком економічної кризи в Україні. Головною причиною стагнації економіки він вважає слабку бюджетну політику уряду. Адже суттєве зростання доходів населення, на його думку, не мало жодного економічного обґрунтування. Президент зазначив, що при подоланні інфляції, яка вже досягла рівня 16%, свій тягар відповідальності уряд переклав на Національний банк. Як уже відомо, наслідки таких дій не втішні. «Національний банк скоротив загальну грошову пропозицію, провів ревальвацію гривні, і за три місяці ми впоралися з інфляцією. Правда, від цього почалося значне недофінансування економіки, і нині ми бачимо перші сліди рецесії», — сказав Віктор Ющенко.
Криза на зовнішніх ринках також не щадила Україну. За словами глави держави, у вересні нинішнього року через світову кризу обсяг експорту з України зменшився на 40%. «Згорнулися не тільки ринки, які нас традиційно цікавили, а також цілі сфери, зокрема будівництво, на яке був зорієнтований наш експорт. У тому числі й експорт металу», — пояснив Президент.
Подолання наслідків економічної кризи в Україні Президент вбачає в чотирьох головних напрямках. Перший — подолання рецесії та підтримка економіки шляхом реструктуризації боргів підприємств. Другий — зміна бюджетної політики, жорстке обмеження витрат. Уже вирішено на 20% скоротити витрати на державний апарат. Третій напрямок — бюджетна підтримка інвестиційних проектів, вирішення проблеми з некомпенсованим ПДВ. І четвертий — подолання недовіри до банківської системи, збільшення гарантій вкладів населення.
На думку Президента, наступні 12—14 місяців в усьому світі уряди працюватимуть над тим, аби зменшити наслідки економічного спаду. Україна також не буде винятком. «Коли ми говоримо про планування 2009 року в Україні, воно повинно бути жорстким, чітким, зрозумілим. Ми не повинні забавлятися різного роду соціальним популізмом. Ми повинні жити коштами, жити раціонально. Кожна копійка повинна витрачатися не так, як це робилося до цього, а набагато продуманіше», — резюмував Віктор Ющенко.