Офшори прикриють
Позавчора у Парижі з ініціативи Німеччини та Франції відбулася конференція під гаслом «Ні податковим раям!», у якій узяли участь представники 17 із 38 країн–членів Організації економічного співробітництва і розвитку. Міністр із питань бюджету Франції Ерік Ворт запропонував створити офіційний список офшорних зон. Він зазначив, що цей список має бути готовий до весни—літа наступного року і затверджений усіма країнами Організації економічного співробітництва і розвитку. Вже названі перші претенденти до «чорного списку»: Монако, Ліхтенштейн та Андорра. Німеччина запропонувала внести до нього також Швейцарію. До речі, Швейцарія та Ліхтенштейн відмовилися від участі в конференції, оскільки невдоволені змістом запропонованих документів — ті можуть завдати удару по їхньому банківському бізнесу. Але більшість європейських країн вважають, що ліквідація приблизно 40 існуючих на цей час офшорних зон покладе початок створенню нової міжнародної фінансової системи. За підрахунками організації «Транспаренсі Інтернешнл», на цей час в офшорах акумульовано 10 трильйонів доларів, що дорівнює чотирьом річним ВВП Франції.
Долар знову зростає
Британський фунт стерлінгів учора втратив три відсотки вартості по відношенню до долара США і впав до найнижчої позначки за останні п’ять років. Падінню фунта сприяла позавчорашня заява глави Центробанку Великої Британії Мервіна Кінга, який попередив, що країна вступає в період найгіршої за останні 16 років рецесії. На торгах в Азії фунт упав до вартості 1,62 долара, найнижчої з вересня 2003 року.
Не кращі справи і в євро, яке впало до найнижчої позначки по відношенню до долара за останні два роки — $1,2831. Нагадаємо, що цього року євро здійнялося до найвищої позначки за свою історію — $1,60.
Тегеран–2008
Іран повідомив про досягнення домовленості з Росією та Катаром щодо створення організації країн–експортерів газу за зразком ОПЕК (ОПЕК об’єднує країни–експортери нафти). Міністр нафтової промисловості Ірану Голям Хуссейн Нозарі наголосив, що на частку Росії, Ірану та Катару припадає більше половини світових запасів природного газу. Він додав, що статут майбутньої організації буде підготовлено до наступної тристоронньої зустрічі, яка відбудеться в Москві 18 листопада. Глава правління російського «Газпрому» заявив, зі свого боку, що учасники засідання підписали угоду про створення технічної комісії, яка вивчатиме спільні проекти.