«Після бою набрякли руки»
— Віталію, як проходила підготовка до поєдинку з Пітером? Не було складно психологічно?
— Цей бій був авантюрою з мого боку. Чотири роки простою, дві перенесені операції — і одразу бій з одним із найсильніших боксерів світу. Багато експертів не рекомендували мені це робити. Але я оцінив свої сили і виграв, хоча й ризикував багато чим. Програвши цей поєдинок, я б втратив спортивну репутацію назавжди. Реваншу б уже не було ніколи.
— Під час бою у залі була присутня ваша дружина. Це допомагало чи, навпаки, заважало битися?
— Це було її особисте бажання приїхати зі мною до Берліна. Я забороняю родичам бути присутніми на моїх поєдинках: бо це бокс, і може трапитися все. Але Наталя так вирішила, і я підкорився.
— Після суботнього поєдинку можна було почути думки, що його результат був відомий наперед. Можете якось заперечити ці твердження?
— Шкода, що я не можу вам продемонструвати сині та набряклі руки після поєдинку. Це було б гідною відповіддю на тему нечесності бою. Набряк не сходив із рук упродовж кількох днів.
— То що з ними таке сталось?
— Скажу одне: руки перед боєм міцно фіксуються бинтами і пластиром. Такою рукою можна і стіну проламати. Дивлячись потім на свої сині руки, я мучився питанням: як же зараз виглядає обличчя Семюеля Пітера? Тільки дуже великі скептики і люди далекі від боксу могли поставити чесність поєдинку під сумнів.
— Що ви сказали супротивнику, коли після бою підійшли в його кут?
— Емоції тоді вже відступили. Я просто подякував Пітеру за бій. Навіть дослівно пам’ятаю, що сказав: «Нічого персонального, лише бізнес». Віддаю Пітерові належне за вміння тримати удар. У другому раунді я навіть трішки злякався — нігерієць стільки «отримав», але все не хотів падати. Як же його потрібно бити, думаю?
Зате я порадив його менеджеру, який дозволяв собі некоректні вислови перед боєм, поводитися стриманіше. Чесно кажучи, я б не відмовився зустрітися з цією людиною в ринзі.
«Ще один пояс десь гуляє»
— Ваша команда ще не починала вести переговори з Ленноксом Льюїсом? Бій із ним став би помітною подією у світі спорту.
— У будь–якій справі має бути мотивація. Просто відстоювати звання чемпіона світу проти молодого покоління, яке забажає помірятись силами, мені вже не цікаво. Якщо виходити на ринг — то в боях, які додають азарту та мотивації довести, що ти сильніший. Саме таким може бути бій проти Льюїса.
— Ви ще не забули зустрічі на ринзі п’ятирічної давнини?
— Дотепер у світі боксу нема чіткої думки, хто ж тоді переміг. Якщо англієць таки прийме рішення повернутися на ринг, я з великим задоволенням надам можливість і йому, і самому собі, і глядачам зрозуміти, хто з нас є сильнішим. Знаю, що промоутер Дон Кінг запропонував Ленноксу величезну суму розміром 45 мільйонів доларів, аби той повернувся на ринг заради нашої зустрічі.
— А скільки він запропонував вам?
— Можу тільки сказати, що це також адекватна сума.
— Ви так і не зустрілися з Олегом Маскаєвим та Хасімом Рахманом, хоча про можливі бої з ними говорили багато. Нема зараз бажання таки з’ясувати стосунки до кінця?
— Я вже згадував про мотивацію. Ці боксери для мене тепер не цікаві — вважаю, що це був би крок назад. Інша справа — Льюїс. Крім того, брати Клички ще не зібрали всі найпрестижніші пояси серед важковаговиків, один ще десь гуляє. Завоювання титулу WBA в бою проти його володаря Миколи Валуєва — ось що цікавить нас зараз, окрім зустрічі з Ленноксом.
— А якщо не вдасться домовитись із цікавими претендентами на наступні бої, то будете захищати свій пояс в боях проти інших боксерів?
— Бити рекорди Джорджа Формена, який був чемпіоном до 40 років, я не збираюся. Якщо не домовлюсь із цікавими мені боксерами, то завжди зможу зробити це з братом (посміхається). Але думаю, що нам вистачить можливостей здобути останній титул, який нас цікавить.
— А хто з вас на пояс претендуватиме?
— А ми викинемо на пальцях. Хто переможе, той і вийде на ринг.
«Пропоную Пітеру уринотерапію»
— Чи правда, що ви лікуєте травми за допомогою синових підгузків?
— Це справді так. Народний метод: уринотерапія плюс дитячий памперс, із якого знімають плівку проти проникання рідини (зніяковіло посміхається). Дуже добре допомагає. Рекомендую цей метод Семюелю Пітеру. Я бачив кілька цікавих фотографій нігерійця в інтернеті. Думаю, такий спосіб допоможе йому підлікувати обличчя. У мене ж після бою склалося враження, що я боксував зі стінкою, — у Пітера аж занадто жорстка голова.
— Ви стежите за шаховим матчем за участю вашого друга Володимира Крамника? Він же перемагав і вас, і вашого брата — щоправда, не на рингу, а за шахівницею…
— Так, ми інколи граємо з Володею в шахи. Я спілкувався з ним кілька днів тому й побажав удачі в матчі за звання чемпіона світу — аби Крамник пішов тим шляхом, що й я здолав кілька днів тому. Обов’язково приїду до нього в Бонн і підтримаю в цьому випробовуванні.
— Де ви хотіли б провести свій наступний чемпіонський бій?
— Є мрія зробити це в Києві. Проте тут немає залу належного для такого поєдинку рівня. Тому є думка організувати його під відкритим небом — на якомусь київському стадіоні. Вірю, що це в мене вийде.
ДОСЬЄ «УМ»
Віталій Кличко
Боксер–професіонал. Чемпіон світу у надважкій вазі за версією WBC.
На професіональному ринзі провів 38 поєдинків (36 перемог, 2 поразки).
Народився 19 липня 1971 р. у с. Біловодське (Киргизстан).
Зріст — 202 см, вага — 112 кг.
Промоутерська компанія — К2 (власна). Тренер — Фріц Здунек.
Закінчив Переяслав–Хмельницький педагогічний університет та аспірантуру Національного університету фізичної культури і спорту України. У 2000 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Бокс: теорія та методика спортивного відбору».
Депутат Київської міськради, лідер Блоку Кличка.
Одружений. Виховує трьох дітей.
НА ПОЛІТИЧНОМУ ФРОНТІ
«Черновецькому не вистачить гречки»
— Були чутки, що кілька політичних сил пропонували вам іти на дострокові парламентські вибори спільно. Зокрема, згадували Блок Юлії Тимошенко. Наскільки це відповідає дійсності?
— Я такою інформацією не володію. Скажу приказкою: перш ніж одружуватись, не завадить спочатку познайомитись. А зі мною поки не розмовляли на цю тему. Із БЮТ ми співпрацюємо в Київраді, але лише тоді, коли їхні починання, на нашу думку, діятимуть на користь киян. Але інколи я дивуюся, як ця, начебто опозиційна до нинішнього голови міста, фракція може періодично підтримувати Черновецького у виконанні тих чи інших доволі спірних щодо потреб киян питань.
— А ви не хотіли б піти до Верховної Ради окремо? Можна було б і там влаштувати конкуренцію Черновецькому, адже мер Києва обіцяє спробувати свої сили і на загальнодержавних виборах?
— Стосовно теперішнього мера Києва — йому буде важко знайти стільки гречки, аби роздати кожному українцеві по кілограму. Перед Черновецьким стоятиме непросте завдання (посміхається).
— Віталію, все ж таки, якщо Блок Кличка вирішить піти на вибори до ВР, чи можливий ваш союз із якимись політичними силами?
— Основне слово тут — «якщо». Я вже два роки перебуваю в українській політиці й можу сказати: один з найулюбленіших прийомів наших народних обранців — удар у спину. Тому, якщо вибори таки відбудуться і ми на них підемо, то будемо співпрацювати з людьми, не поміченими корупційними скандалами. Молодий політик з європейським поглядом на життя — ось портрет нашого потенційного соратника.