У Національному музеї ім. Андрея Шептицького у Львові 14 жовтня, після завершення комплексної реставрації, урочисто презентували ікону «Богородиця Одигітрія». Одну з найдавніших українських ікон, датовану XIV століттям, привезли з церкви архангела Михаїла,що в селі Ісаїв Турківського району Львівської області. До Національного музею твір потрапив ще у 1939 році.
Як твердять мистецтвознавці, близьких відповідників ікони ще варто пошукати. «Богородиця Одигітрія» особлива тим, що написана на зеленому тлі. Це свідчить про її древність», — пояснила «УМ» художниця–реставратор темперного живопису Національного музею Ірина Мельник. За її словами, схожий твір на зеленому тлі — ікона «Св. Параскева з житієм» XIV століття — представлений був громадськості Львова торік. Митці сьогодні припускають, що дві ікони належали пензлю одного автора.
«У лютому 2008 року я почала відновлювати ікону «Богородиця Одигітрія», — продовжує пані Ірина. — Вона мала глибокі пошкодження по всій поверхні фарбового шару. Тож ми провели повне тонування ікони». Окрім мистецької цінності, ікона має й неабияку історію. Коли у часи Другої світової війни ікону сховали в бомбосховищі, уламок бобми влучив у область лівого ока Богородиці. «Цієї «рани» я не чіпала, — каже Ірина Мельник. — Слід від неї ми можемо бачити й сьогодні».