Від попереджень до справи. Причому тепер, схоже, у Національній раді з питань телебачення і радіомовлення вирішили повністю компенсувати затрачені протягом трьох років зусилля, а саме стільки часу контролюючий мовників орган намагався достукатися до провайдерів і домогтися від них адаптувати низку телеканалів до вітчизняного законодавства. Втім коли ті знову проігнорували «дружні поради» Нацради, остання вирішила зняти з ефіру кабельників трансляцію таких російських телеканалів як РТР–Планета, ОРТ та деяких інших. Не допомогли ані спекуляції з боку депутатів–«регіоналів» про утиски російської мови (окрім телеканалів РФ, Нацрада заборонила транслювати й деякі євпропейські. — Авт.), ані погрози самих провайдерів не дослухатися до вимог Нацради.
Днями ОРТ та РТР–Планета були відімкнені у Львівській області. Не зможуть переглядати програми згаданих «неадаптантів» й мешканці Чернівців. Лише після таких радикальних кроків, незважаючи на те, що Нацрада і раніше пропонувала російській стороні обговорити проблему, Міністерство закордонних справ Росії надіслало листа, в якому пропонує направити в Україну для переговорів про обмін теле– і радіопрограмами свою групу експертів.
Ініціативу росіян у Нацраді, звісно, вітають. Утім додають: на поступки тепер уже точно ніхто не йтиме. Натомість, якщо російські мовники прагнуть і далі бути присутніми на українському медійному ринку, Росія повинна врахувати й побажання української сторони. «Звичайно, лист–прохання росіян — це позитивний момент, на який ми чекали дуже давно. Щоправда, за останньою інформацією, в Нацраді є лише копія листа, а український МЗС поки що не отримував ноти, яка б підтверджувала бажання сісти за стіл переговорів. Тому, як тільки все з’ясується і підтвердиться, ми готові до розмови», — зазначив у коментарі «УМ» голова Нацради Віталій Шевченко.
За його словами, контролюючий мовників орган давно готовий до обговорення з росіянами даної проблеми. У Нацраді навіть ще раз перечитали Європейську конвенцію і українське законодавство, дійшовши висновку, що вимоги до росіян є цілком обгрунтованими. Зокрема, і в частині паралельної трансляції на території України зарубіжними телеканалами двох останніх пісенних конкурсів «Євробачення», ексклюзивні права на що мав «Перший», і чого поки що не визнають росіяни. Та Віталій Шевченко переконаний: аби і далі нормально працювати на українському медійному ринку, росіяни повинні визнати порушення права на трансляцію. «Ми, звісно ж, вкотре пояснимо представникам РФ, у чому полягають наші претензції. Втім маємо на меті досягти й деяких інших поступок з боку російської сторони. Приміром, проситимемо піти назустріч і посприяти у забезпеченні українським телепродуктом наших громадян, які мешкають на території РФ. Адже в цьому напрямі тамтешня влада практично нічого не робить», — додає Віталій Федорович.
А поки росіяни розмірковують, що робити далі, коли все ж таки сідати за стіл переговорів і що пропонувати, російські телеканали і далі вимикатимуть. Принаймні до завершення процесу досягнення порозуміння. «Законодавство діє. Закони ніхто не відміняв. І якщо хтось вважає, що шляхом переговорів зможе потягти час, що Нацрада «примружить» одне око і призупинить відключення неадаптованих телеканалів, то помиляється. На черзі — Київ, де відключення неадаптованих мовників заплановане вже на середину листопада. І ми вже маємо підтвердження провайдера «Волі–кабель», яка погоджується з позицією Нацради в питанні необхідності адаптації, а на даному етапі, принаймні до завершення перемовин, — відключення. Тож російська сторона має не так і багато часу», — резюмував пан Шевченко.