Гектор, на штурм!

15.10.2008
Гектор, на штурм!

Гектор любить затримувати озброєних бандитів.

Кінологічна група Центру спеціальних операцій СБУ за дванадцять років свого існування жодного разу не демонструвала громадськості навички своїх чотирилапих вихованців. Отже, позавчора журналісти вперше побачили німецьких вівчарок спецпідрозділу «Альфа» в усій красі. Під час показових виступів одразу впадала в очі специфічна бойова спеціалізація хвостатих «альфівців». Собаки з СБУ, на відміну від своїх колег із прикордонних військ чи міліції, не шукають наркотиків, не в їхній компетенції «йти по сліду». Їхнє завдання — пошук вибухівки, затримання злочинця під вогневим прикриттям двоногих колег, а віднедавна — ще й штурм укриття терористів нарівні з людьми.

 

«У бійця була собака, що пластид любила...»

Наразі вівчарки Служби безпеки переважно спеціалізуються на вибухівці, через що в «Альфі» їх називають «мінорозшуковими». На полігоні СБУ, що під Києвом, журналістам запропонували самостійно сховати справжні вибухові пристрої (але без детонаторів) у будь–якому з півтора десятка автомобілів. Тож кілограмовий пакунок пластиду, тротилову шашку з гранатою та гранату РГД–5 одразу підклали під капоти та бензобаки. І кілька службових собак знайшли ці схованки журналістів–«терористів» без жодних проблем, хоча різні види вибухівки з різними запахами ускладнювали завдання. Один із собак знайшов ретельно прихований пластид серед кількох джипів за якихось 19 секунд!

Натомість «німець» Гектор безпомилково знайшов у посадці встановлену й замасковану міну МОН–50, що має тридцятиметровий радіус дії. Гавкнувши господарю, мовляв, загрозу знайдено, Гектор учинив курйоз: не очікувано для кінолога поруч зі справжньою песик «встановив» свою власну, собачу, «міну»...

Кінологи «Альфи» розповідають, що «зачищати» лісову смугу вздовж доріг їм доводиться доволі часто, перед маршрутом особи, яку спецпідрозділ на даний час охороняє. Найяскравіший приклад стався у 2004 році, коли пес Едо знайшов поруч із виїздом з дачі депутата Володимира Сівковича в Кончі–Заспі міну МОН–50 у бойовому стані. Міну тоді знешкодили, депутат і надалі працює у ВР, а пес Едо вже на пенсії. Іншу міну в елітному селищі знайшли вже у 2005 році, але кого саме тоді охороняли, «альфівці» не розповідають.

«Ми часто перевіряємо на предмет вибухівки ВІП–сектори на стадіонах, Ігор Суркіс у нас обслуговується, наприклад, а що вже казати, коли на матч приходить вище керівництво держави», — розповідає «УМ» один з кінологів і одразу додає, що не уповноважений розповідати деталі праці на маршрутах Президента чи Прем’єр–міністра.

Цікаво, що чотирилапі «альфівці» вже готуються до Євро–2012. «Ми щодня тренуємося, окрема група наших працівників із собаками має постійну практику в місті під час охорони ВІП–персон, — зазначає «УМ» начальник кінологічної групи спецпідрозділу «Альфа» Спартак Логвиненко. — Звісно, головна підготовка йде у штабі, тож, коли нам поставлять завдання охороняти такі–то об’єкти, «зачистити» ті чи інші зони, ми його виконаємо. Київські стадіони і їхні ВІП–сектори ми добре знаємо, новий стадіон у Дніпропетровську невдовзі поїдемо і вивчимо, так само буде і з іншими містами, які прийматимуть чемпіонат Європи. Адже у 2012 році матчі відвідуватиме не лише керівництво нашої держави, а й багатьох країн Європи».

Підтримати собаку вогнем

Але не вибухівкою єдиною. За словами підполковника СБУ Логвиненка, саме кінологічна група «Альфи» розробила унікальну методику підготовки штурмових собак, яка не має аналогів у світі. Нині поняття «штурмова собака» знайоме лише спецслужбам Ізраїлю. Втім завдання, які ставлять перед своїми псами ізраїльтяни, далекі від того, на що замахнулися в українській спецслужбі.

«Наших штурмових собак можна буде використовувати під час спецоперацій, нині вони вчаться входити разом із бойовими групами у будівлі, замкнутий простір, — пояснює Спартак Логвиненко. — Важливо, щоб собака без повідка не заважав бійцю вести бій, не плутався під ногами, а рухався поруч і лише в потрібний момент, коли кінолог побачить, що дистанцію між ним і злочинцем пес встигне пройти і не потрапити під кулю, йому дадуть команду «узяти!».

Цікаво, що штурмових собак привчають працювати на звуки пострілів. Кілька незвичних ситуацій було продемонстровано. У першому випадку умовні терористи, прикриваючись заручницями, приїжджають по гроші. Доки з іншого авто виходить боєць і несе омріяну сумку, одного зі злочинців «кладе» снайпер, а іншому, що найближче до заручниць, цілить в ногу. Поранений терорист не встигає зреагувати після першого больового шоку й знову націлити автомат, як на ньому вже висить пес. Ситуація інша — перестрілка в лісі з терористами, які залишають джип. Собака не лякається гучних автоматних черг, до того ж демонструє вміння затримувати не на рівному асфальті, як ми це звикли бачити у виконанні інших силових структур, а на місцевості з природними перешкодами.

Один із головних елементів штурмових дій чотирилапі «альфівці» демонструють під час показового вуличного бою на тренувальному майданчику. Бійці пересуваються від укриття до укриття (ним може бути умовний кут будинку чи рекламний щит) і ведуть вогонь по місцю схованки «терориста», а їхні собаки вільно повзуть поруч і до потрібного моменту не втручаються. Злочинець відстрілюється, намагаючись прорватися, дистанція зменшується і собаки по команді миттєво долають півтора десятка метрів і валять автоматника на землю.

«Наших штурмових собак ми вчимо «працювати» лише до пояса — штурмовий пес валитиме злочинця, вхопивши зубами за ноги, пахову зону, або зі спини, — каже підполковник Логвиненко. — І ніякої грудної клітки! Корпус злочинця має бути відкритий, щоб ми могли підтримати собаку вогнем. Бо ми не збираємося її втрачати, адже вона такий самий член нашого спецпідрозділу, як і ми!»

Нині двоє штурмових собаки СБУ проходять загальну стоденну підготовку на відомій базі прикордонників у Великих Мостах, що на Львівщині. Вівчарок привчають до власного місця в команді — четверо співробітників СБУ постійно з ними бігають, входять до будівель, рухаються в чіткій послідовності коридорами. І ніяких повідків! Адже пес такий самий штурмовик, як і інші. Лише після цього собаки повернуться під Київ і відпрацьовуватимуть окремі елементи штурму вже на базі СБУ.

Кінологи «Альфи» після роботи повертаються додому разом зі своїми чотирилапими друзями. На полігоні ж у кожного пса, як жартує Спартак Логвиненко, є власна «кімната» у вольєрі. На період служби в СБУ утримання хвостатих «бойовиків» фінансує держава (прогодувати одного пса можна за 250 гривень на місяць), але, коли вони виходять на пенсію, — їх забирають до себе співробітники СБУ і годують вже за власну, вельми скромну зарплату.

  • «Термінатор» згадав усе

    Через тиждень після свого призначення на посаду Генерального прокурора Юрій Луценко відвідав камеру №158 у Лук’янівському СІЗО (площею у дев’ять метрів квадратних), в якій він «відсидів» майже півтора року в часи режиму Януковича. >>

  • Кримінальний талант

    Чотири роки тому 18-річний Артур Самарін виїхав з України до Америки за програмою «Робота та подорож». У рідний Херсон хлопець повертатися не планував, тому склав свій хитромудрий план втілення в життя своєї «американської мрії». >>

  • Шанс для невинних

    Законопроект «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення засудженим за особливо тяжкі злочини права на правосудний вирок» уже давно готовий до другого читання у сесійній залі Верховної Ради України. Але вже кілька місяців у народних обранців руки не доходять до того, щоб поставити його на вирішальне голосування. Незважаючи на те, що Європейський суд з прав людини послідовно виносить рішення не на користь держави Україна, за які, до того ж, розплачуються не судді, а ми, платники податків. >>

  • «Хорте», тримайся!

    Суддя Ірина Курбатова більше двох годин читала текст вироку активісту Юрію Павленку (на прізвисько «Хорт»). У результаті, за «організацію та участь у масових заворушеннях під Вінницькою ОДА 6 грудня 2014 року» майданівець Павленко отримав чотири роки й шість місяців позбавлення волі. Він також має компенсувати судові витрати — 10 тис. грн. >>