Перемога опозиції у Литві
На парламентських виборах у Литві перемогу здобула опозиція. За оприлюдненими вчора попередніми результатами, після підрахунку двох третин бюлетенів лідирував консервативний «Союз Батьківщини» (19,27 відсотка). Далі — Партія народного відродження (15,27) та «Порядок і справедливість» на чолі з екс-президентом Литви Роландасом Паксасом, якого позбавили влади шляхом імпічменту (12,87). Правляча Соціал-демократична партія набрала лише 11,84 відсотка голосів виборців. П’ятивідсотковий виборчий бар’єр також подолали «Партія праці + Молодь» (9,17), Рух лібералів (5,62) та Союз лібералів і центру (5,10).
З огляду на строкату політичну палітру нового парламенту, наразі важко прогнозувати майбутній формат коаліції – він краще вималюється через два тижні після довиборів по одномандатних округах. Але місцеві оглядачі пророкують лівоцентристську опозицію, в якій будуть співпрацювати Партія праці, соціал-демократи та Партія народного відродження.
ЄС дає Білорусі шанс
Після чотирирічної перерви вчора відновилися контакти між Євросоюзом та Білоруссю — в рамках саміту глав МЗС країн-членів ЄС у Люксембурзі відбулася зустріч із міністром закордонних справ Білорусі Сергієм Мартиновим. У результаті перемовин ЄС погодився відмінити зняття санкції щодо високих білоруських чиновників.
Це перший офіційний візит члена уряду Білорусі до Європи після того, як ЄС відмовив у праві в’їзду на свою територію понад 40 чільним діячам режиму. Тепер, на пропозицію Франції, цей «чорний список» скорочено до п’яти осіб, які особисто брали участь у переслідуванні опозиції та фальшуванні результатів виборів. Прізвище президента Лукашенка з цього списку викреслено, і він отримав можливість відвідувати Європу.
Проти такої пропозиції виступали Голландія, Данія та Німеччина, які вважають, що ситуація в Білорусі не покращилася настільки, щоб скасовувати санкції.
Вибори в Азербайджані
Завтра в Азербайджані відбудуться президентські вибори. Окрім президента Ільхама Алієва, який претендує на другий термін, є ще шестеро кандидатів, котрим відводиться роль масовки — для ілюстрування демократичності вибору. Ніхто не має сумнівів у переобранні Алієва на другий п’ятирічний термін. Головні опозиційні партії Азербайджану позавчора прийняли спільну заяву із закликом бойкотувати вибори.