Власники депозитних вкладів у «Промінвестбанку» опинилися у скрутній ситуації: НБУ запровадив піврічний мораторій на вимоги кредиторів. Якщо термін депозиту вже вичерпався, банк наразі чесно розраховується з клієнтом, але дострокове розірвання вже потрапляє під заборону. Власники зарплатних карток нині активно штурмують банкомати, але зняти з них готівку не завжди виходить: позавчора грошові скриньки «ПіБа» ще «випльовували» банкноти, а через добу вже зупинили роботу. В областях ситуація неоднозначна: наприклад, у Донецьку клієнтів обслуговували у звичайному режимі, на Одещині подекуди запровадили ліміт, а в деяких регіонах працівники відмовляються виплачувати кошти. ПіБ запевняє: зупинка в роботі — явище тимчасове, і взагалі, банк стабільний, не піддавайтесь паніці.
Тим часом жоден із експертів не ризикує прогнозувати: подолає «Промінвест» кризу чи його очікує банкрутство? Тимчасова адміністрація, яку очолює представник Нацбанку, є, як відомо, передостанньою стадією перед оголошенням фінансової неспроможності та продажем активів. Поширюється інформація, що невдовзі ми можемо стати свідками великого скандалу: мовляв, гроші вкладників таки йшли не туди — з двома мільярдами допомоги від Нацбанку включно. Керівництво «ПіБу» намагається заперечити — вивісило на своєму сайті оголошення: усе до копієчки — на підкріплення ліквідності, поповнення касових оборотів. Утім кілька мільйонів клієнтів, які обслуговуються в 900 відділеннях та філіях банку, уважно ловлять кожне слово про стан справ у цій фінансовій установі.
Експерти ж і далі стверджують, що «Промінвестбанк» — тільки видима вершина айсберга. Із серйозними проблемами нині зіткнулися й інші банки–гранди та їхні дрібніші колеги. Рейтингова агенція Moody’s понизила прогноз фінансової стабільності банку «Надра» з позитивного до стабільного. «Надра», до речі, разом із «Промінвестбанком» займають відповідно сьоме й шосте місце у топ–десятці НБУ за активами й пасивами. Вчора ж ми довідалися, що Національний банк видав «Надрам» 1,5 мільярда позики. Це друга за величиною сума після «Промінвестбанку», яку зазвичай скупий на подібні витрати Нацбанк виплачує комерційним фінансовим установам. Термінова допомога потрібна цьому банку, аби погасити зовнішні позики: кредити на 130 мільйонів та євробонди на 100 мільйонів доларів.
Банкіри одразу ж захвилювалися: якщо «Надра» вийдуть із цими грішми на міжбанк та почнуть викуповувати долари «одним шматком», вони можуть таким чином знову «притопити» національну валюту. Але найцікавіше, що «Надра» можуть виявитися другою, але далеко не останньою ластівкою в цьому переліку. Так, учора перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов повідомив: по рефінансування звернулися 25 (!) українських банків. До того ж 23 заявки задовольнили!
Третім за обсягом наданого кредиту став «Родовід–Банк». Позику також просили «Альфа–Банк», «Кредитпромбанк» і «Фінанси й Кредит». Назагал Нацбанк видав рефінансування на суму 3,17 мільярда гривень. Утім експерти дуже сумніваються, що це — останній транш і остаточний перелік фінансових установ, які потребують вливань.
НАША ДОВІДКА
Навіть у найгіршому випадку — тобто банкрутстві банку — вкладники, які мають на рахунку до 50 тисяч гривень, отримають свої гроші через Фонд гарантування вкладів (якщо банк є членом цього фонду — Авт.).