Учора в самому центрі Києва, у приміщенні кінотеатру «Дружба», офіційно відкрився Польський осередок туристичної інформації. Ця державна установа, фінансована урядом Польщі, стала чотирнадцятим за ліком центром промоції країни та польських туристичних можливостей за кордоном (12 відкрито в останнє десятиліття в європейських країнах, по одному — у США та в Японії).
— У таких справах ніколи не буває пізно, втім слід зазначити, що з 15 мільйонів туристів, які відвідали Польщу минулого року, два з половиною — українці. Як кажуть в осередку, український турист за «масовістю» відвідин Польщі є другим після ще одних сусідів — німців. Так само й у нас — поляки посідають за кількістю туристичних вояжів до України друге місце, поступившись лише росіянам.— Отже, резерв для розвитку взаємного туризму є чималий. «Найбільше українці відвідують нашу країну взимку, зокрема гірськолижні курорти. Ми ж прагнемо, щоб ви більше знали Польщу туристичну не лише зимову», — жартує віце–міністр спорту й туризму Республіки Польща Катажина Собєрайська.
На думку віце–міністра, потужним поштовхом для розвитку взаємного туристичного бізнесу та для промоції України й Польщі стане майбутній чемпіонат Євро–2012. Усе «добро», набудоване до футбольного змагання, — готелі, дороги, ресторани, інфраструктура — потім стане на службу туризму. Цікаво, що посилаючись на досвід Португалії, яка приймала Євро–2004, пані Собєрайська певна: чемпіонат принесе прибутки туризму не в 2012–му, а в наступні роки, коли після проведення Євро в закордонні зросте інтерес до України та Польщі. «Чемпіонат — не хіт, а нагода для нас», — говорить вона. Нагода заробити, звісно. Поляки взагалі розраховують багато вкласти і ще більше отримати з цієї футбольної оказії. Адже, за даними Польської туристичної палати, доходи від туризму становлять приблизно сім відсотків ВВП країни. І нам би так...
Болючим питанням, на яке наразі немає відповіді, залишається візовий бар’єр для українців, які залюбки відвідували б західну сусідку, якби не черги і бюрократична тяганина в консульствах. На це запитання стинають плечима польські чиновники. «Можливо, на час матчів Євро–2012 візовий режим буде спрощено», — припускає Катажина Собєрайська. І стверджує: гріх, мовляв, українцям нарікати, адже відсоток відмов у польських консульствах в Україні найменший, порівняно з консульствами решти держав — членів Шенгенської зони.
«Візи — це справа МЗС. Ми на це, на жаль, не можемо вплинути. Ми працюємо з туроператорами, а от, на жаль, з індивідуальними туристами працювати в цьому питанні не можемо», — чесно визнає директор київського Польського осередку туристичної інформації Влодзімєж Щурек.