Експерти не встигають за динамікою зростання долара до гривні, мов повільні боксери за надто активним коментатором. На питання «коли ж долар зупиниться?» різні аналітики відповідають зовсім по–різному.
Так, позавчора на міжбанку за долар давали 5,6 гривні, а в обмінних пунктах Києва — до 5,80. У регіонах же — справжній бум на американську валюту. Скажімо, в Донецьку її можна було придбати щонайменше за 5,90, при цьому більшість банків там узагалі припинила продаж долара. Деякі банки великодушно продавали «бакс» за 5,70, але тільки... своїм клієнтам і в обмеженій кількості — до 500$ в одні руки! Фінансові аналітики при цьому навіть поставили нову, фантастичну, планку, яку долар нібито має взяти вже до кінця жовтня — сім гривень!
Нацбанк, який за весь період валютної лихоманки спромігся заявити тільки, що він не планує гасити своїми ресурсами спекулятивний відтік капіталу, позавчора пізно ввечері нарешті взяв ініціативу в свої руки. Насамперед НБУ розширив валютний коридор. Якщо до цього «бакс» міг стрибати тільки в межах чотирьох відсотків від офіційного курсу 4,95, то тепер цю межу збільшили вдвічі — до восьми відсотків. Таким чином долару дозволили коливатися від 4,55 до 5,35 гривні. При цьому глава ради НБУ Петро Порошенко чесно зізнався, що навіть розширений коридор не відповідає ситуації в українській економіці. І тому фінансовий регулятор, за словами пана Порошенка, зі всіх сил намагатиметься зблизити ринковий курс з офіційним. Яким чином вони збираються це робити, Петро Олексійович не пояснив, тож країна застигла в чеканні — матимемо ми новий офіційний курс чи ні.
Натомість Петро Порошенко зробив більш ніж прозорий натяк — Нацбанк вирішив відмовитися від власної позиції невтручання у фінансовий ринок: «НБУ має достатньо коштів для того, щоб вплинути на курс і не дати можливості спекулянтам розхитати ринок». І порадив своїм співгромадянам не купувати долари за завищеним курсом. В унісон йому виступив заступник голови Нацбанку Олександр Савченко: «Курс уже найближчим часом має повернутися на позначку п’ять гривень. Це (зростання вартості долара. — Авт.) — тимчасове явище, пов’язане з панікою західних інвесторів, які виводять свої капітали з України». Незалежні експерти погоджуються, що виведення короткотермінового іноземного, тобто спекулятивного, капіталу серйозно впливає на український фінансовий ринок. Але при цьому вони не бачать жодних передумов, що найближчим часом закордонні фінансисти перестануть вивозити з України свій капітал.
Водночас Нацбанк вирішив «показати зуби» тим банкірам, які ставлять курсову різницю 5,00 (купівля) — 5,80 (продаж). Учора такі пропозиції можна було бачити в Києві! «Національний банк має можливість обмежити маржу між курсом купівлі й курсом продажу валюти. Нацбанк у разі потреби може застосувати цей захід», — сказав Порошенко. Як реагуватимуть на ці обмеження банки, ми пам’ятаємо: в одній обмінці виставляють високий курс, в іншій — низький, але з «правильною» маржею. У першому віконці долар тільки продають (відмовка «гривні, на жаль, немає»), в іншій — тільки купують («долари закінчилися»).
Між тим не варто забувати й про лобістсько–політичний аспект: дорогий долар вигідний нашим металургам та іншим експортерам, які нині активно скаржаться на скруту, але не вигідний імпортерам та уряду — оскільки збільшує інфляцію.
А ТИМ ЧАСОМ...
Коли цей номер уже був готовий до друку, стало відомо, що НБУ таки вийшов на міжбанківський ринок і виставив валюту ціною 5 грн. за 1 долар.