Побачити цвіт дерев восени — звісно, приємно. Та, виявляється, аномалія може бути зовсім не дарунком природи, а відчайдушною спробою дерева, що гине, вижити хоча б у своєму потомстві.
«УМ» уже писала про кілька випадків осіннього квітування і, здається, це явище поступово набуває масовості. Нещодавно зацвіли каштани й у дворі кількох наших кореспондентів. На гілках розпустилися «свічки» і навіть молоді листочки. Зінаїда Бонюк, завідувач сектору дендрології Київського ботанічного саду, пояснила це тим, що після довгого періоду посушливої погоди з’явилося багато вологи, і дерева могли зрозуміти це як «сигнал» цвісти.
Але це тільки одна з можливих причин. «Кілька років ми спостерігали осіннє цвітіння каштанів по вулиці Комінтерна. Згодом ці дерева загинули», — каже Зинаїда Григорівна. Аномалія спостерігається лише у відносно молодих дерев. Каштани з минулого сторіччя більш дисципліновано відчувають зміну сезонів. «Справа у розвиненій кореневій системі, яка добре їх забезпечує. Коріння молодших дерев часто ушкоджуються під час ремонтних робіт теплотрас тощо. Дерево, що повільно вмирає, намагається з останніх сил відтворитися у потомстві, тому і квітне кілька разів на рік», — пояснює пані Бонюк.