Учора в Європейському центрі ядерних досліджень (ЦЕРН) у Женеві відбулося відкриття системи розподілу обрахунку даних з Великого адронного колайдера (ВАК), яка має назву GRID. Вона об’єднає сотні потужних комп’ютерів ЦЕРН та понад 100 тисяч надпотужних комп’ютерів, які є в 33 країнах Європи, Азії та Америки. Цей «супермозок» дозволить обробляти велетенські потоки даних із детекторів колайдера, робота якого буде відновлена наступної весни. Вартість нової всесвітньої мережі — приблизно 500 млн. євро.
Попередні підрахунки показали, що GRID оброблятиме щороку приблизно 15 петабайт (мільйон гігабайт) інформації, яка буде надходити з Великого адронного колайдера. Для запису такого обсягу інформації знадобилося б 20 млн. компакт–дисків.
GRID є цілком безпечним і має велетенське прикладне значення, яке обернеться великою користю для людства вже в найближчі роки, переконують розробники системи. Нагадаємо, що інтернет, без якого тепер навіть важко уявити життя людства, народився в ЦЕРНі. Там же було розроблено принципи діяльності глобальної комп’ютерної мережі. У зв’язку з запуском GRID британська газета «Таймс» констатує, що ера звичайного інтернету закінчується. Мережа суперкомп’ютерів GRID здійснить справжню революцію в галузі швидкості завантаження інформації у персональні комп’ютери. Наприклад, музичний альбом можна буде завантажити в пам’ять комп’ютера лише за одну секунду, а повнометражний художній фільм — за кілька секунд, а не за кілька годин, як зараз. Стане можливим телефонний відеозв’язок, завдяки якому ми будемо не лише чути, а й бачити співрозмовника. І він коштуватиме стільки ж, як і теперішній звичайний телефонний зв’язок.
Ще більш важливим є те, що система GRID допоможе здійснити революцію в системі охорони здоров’я. Стане можливим майже миттєвий прорахунок геному кожної людини з діагнозом існуючих чи можливих захворювань. Розширяться можливості сучасних діагностичних та лікувальних методів, розробка лікарських препаратів, навіть індивідуальних, з урахуванням можливостей і потреб організму конкретної особи. Систему GRID уже розпочали застосовувати при вивченні малярії та пташиного грипу.