Європейські дні спостереження за птахами — щорічна подія, котра об’єднує тисячі людей, зокрема орнітологів. У 24 країнах світу цими вихідними рахуватимуть птахів і потім через національні центри повідомлять отримані дані до Єдиного європейського центру обліку пернатих. «Перша така світова ініціатива відбулась ще у 1993 році, — розповіла «УМ» в.о. керівника відділу з розвитку Українського товариства охорони птахів Зоряна Лук’янчук. — Незважаючи на те, що перші перелітні птахи з’являються ще наприкінці червня, а деякі гуси летять і в грудні, традиційно дні спостережень за птахами проходять у перші вихідні жовтня, адже саме тоді спостерігається найбільше мігруючих пернатих».
Однак упродовж жовтневих вихідних учасники акції не тільки спостерігатимуть за красивими дефіле ключів пернатих у небі, але й стежитимуть за їхнім міграційним маршрутом. Адже, як зазначили в Українському товаристві охорони птахів, наявність придатних місць для зимівлі залишається для мігруючих видів крилатих питанням виживання. Як розповіла Зоряна Лук’янчук, за останні кілька років деякі птахи встигли змінити маршрут: «Наприклад, зникаючий вид казарка червоновола обрала нове місце для зимівлі — Крим. Раніше птаха до нас не долітала, а зимувала біля Каспійського моря. Але для зимівлі їй потрібні озимі поля та водойми. Схоже, природні умови в колишньому місці зимівлі тепер не підходять». Також, за словами співрозмовниці «УМ», деякі птахи відмовляються вилітати у вирій. Це пов’язано з теплими зимами.
ДОВІДКА «УМ»
Минулого року в Україні спостерігати птахів у природі вийшло понад 1500 дорослих і дітей із 23 областей. Загалом, українці, котрі взяли участь у спостереженнях, зареєстрували 303 694 птахів 140 видів. За результатами надісланих анкет, наймасовішими у нас виявилися такі види: шпак звичайний — 221 054 особин, грак — 9976 особин і горобець польовий — 8785. Найчастіше в анкетах спостережень зустрічалися відомості про дятла звичайного, чисельність якого, за даними українського вік–енду спостережень, становить 701 особину.
Цьогорічний нотатник із зафіксованими птахами за 4—5 жовтня можна вислати до 19 жовтня на адресу: Українське товариство охорони птахів, а/с 33, м. Київ, 01103 або електронного листа на: [email protected].