Жовківська районна рада Львівської області поставила перед Львовом ультиматум — до 26 лютого підписати угоду про поступове закриття Грибовицького сміттєзвалища, інакше 27 лютого на своєму засіданні районна рада має намір прийняти рішення про заборону експлуатації сміттєзвалища, куди звозять відходи обласного центру. До таких радикальних дій районну раду спонукала критична ситуація, яка склалася у селах району, що розташовані поблизу обласного центру — Грибовичах, Малехові, Збиранці.
Такий ультиматум районної ради не є якимось популізмом — у районі всерйоз побоюються наслідків весняного паводку, адже талі води зі сміттєзвалища можуть «спалити» всю довколишню землю. Хімічний склад стічних вод такий, що, за словами одного з депутатів районної ради, «ними можна заправляти трактор». До того ж у районі є сумний досвід виливу стічних вод із сміттєзвалища у вересні минулого року. Грибовицьке сміттєзвалище всього за якихось десять кілометрiв від Львова і входить у перелік 100 екологічно найнебезпечніших об'єктів України. Навіть якщо Львівська міська рада проігнорує ультиматум жовківчан, є припис головного санітарного лікаря про закриття з 1 квітня цього року сміттєзвалища як екологічно небезпечного об'єкта та рішення Львівської обласної ради про закриття сміттєзвалища з 1 січня 2006 року.
Проблема Грибовицького звалища не є новою — стихійно засноване в кінці 50-х років минулого століття, воно зараз займає трохи більше 33 гектарів на території Грибовицької сільради. Ще декілька гектарів було захоплено МКП «Збиранка», яке обслуговує сміттєзвалище, на території Малехівської сільради. Щоправда, зроблено це було не від доброго життя — за рахунок цих земель підприємство намагається перехоплювати стоки з території полігону. Під час сесії голова районної рад Ігор Максимів прочитав довідку про склад стічних вод із сміттєзвалища — простіше буде сказати, яких шкідливих сполук там немає, а їх концентрація перевищує гранично допустимі норми у сотні, а то й у тисячі разів. За роки експлуатації тут накопичилося майже 8,4 мільйона тонн промислових та побутових відходів. Ще одним головним болем для району є озера кислих гудронів, їх площа складає 11 гектарів.
Але на цьому проблеми Грибовичів та сусідніх сіл не завершуються. Якщо в самих Грибовичах за кошти Львівської міської ради було побудовано школу, то у Малехові досі немає школи, а діти із села Збиранка змушені ходити в школу через територію сміттєзвалища. На жаль, це село так і не потрапило до виконання обласної програми «Шкільний автобус», якою передбачено закупівлю автобусів для сільських шкіл. Водопровід, який 5 років тому був збудований за кошти бюджету Львова, постійно прориває, а вода у криницях — непридатна для пиття. Грибовичі є потенційною проблемою і для обласного центру, адже основною спеціалізацією мешканців зазначених сіл є вирощування овочів. Продають їх, звичайно, у тому ж таки Львові.
Найприкріше, що досі немає відповіді на питання: «А що ж буде після закриття звалища, і чи реально його закрити взагалі?» На жаль, жодна сільська рада поблизу Львова не погоджується розмістити на своїй території такий небезпечний об'єкт. Так само досі немає проекту будівництва сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу.
Олександр СИРЦОВ.