Із послом України в Республіці Польща Олександром Моциком «Україні молодій» випало поспілкуватися під час зустрічі в рамках міжнародного медіа–проекту «Партнерство задля демократії», що проходив минулого тижня у Вищій школі права й адміністрації Перемишль — Жешув. Пан посол не сумнівається в тому, що Євро–2012 відбудеться саме в Україні й Польщі, вірить у подальше поглиблення взаємовигідних економічних стосунків між обома державами і констатує, що через проблеми з видачею віз кількість українців, котрі побували в Польщі впродовж року, відчутно зменшилася.
— Відносини між Україною і Польщею перебувають на високому рівні й мають сталу тенденцію до поліпшення не тільки через спільний унікальний проект підготовки до Євро–2012, — вважає Олександр Моцик. — Польща для нас є також четвертим за величиною економічним партнером. У цьому контексті хочу сказати, що найвищий рівень підтримки у прагненні України долучитися до ЄС і НАТО надходить саме від Польщі. Її досвід для нас важливий, оскільки наші країни є сусідами і мають схожі тенденції розвитку.
— Як ви можете оцінити недавній візит голови уряду Польщі Дональда Туска до України в контексті спільних зусиль країн щодо підготовки до Євро–2012?
— Цей візит був дуже важливим. У рамках спільно проведеного засідання комітету з підготовки до Євро–2012 ми констатували, що підготовка йде нормально. Звичайно, є певні питання, але по ходу вони вирішуються. А саме: вирішено питання реконструкції Олімпійського стадіону, беззаперечний прогрес має стадіон у Дніпропетровську, наша країна працює над програмою будівництва аеропортів з нормальною комунікацією, готелів та іншої інфраструктури. Наразі створено одинадцять робочих груп зі співпраці в різних сферах — транспорту, прикордонних переходів, автострад, туризму тощо. Затверджені склади цих груп з обох боків, представники яких зустрічатимуться раз на квартал і конкретно працюватимуть над усіма питаннями підготовки. Ми впевнені, що все зробимо вчасно — і Україна, і Польща. Проект спільний, ми одна команда, і тому не може бути так, що хтось погано працює на мету, а хтось добре. Погано спрацює один — програє ціла команда. І розуміння цього між нами є.
— УЄФА хоча й залишив за Україною та Польщею право проведення Євро–2012, але має певні застереження до організаторів. Президент УЄФА Мішель Платіні заявив, що поки що в обох країнах немає ні аеропортів, ні доріг, ні інфраструктури, а без цього проведення турніру неможливе. Такий стан справ вас не хвилює?
— Вважаю, що немає жодних підстав для хвилювань. Україна і Польща проведуть Євро–2012, і фінал відбудеться саме в Києві! Ми разом виграли право на проведення чемпіонату, хоча багато хто в це не вірив. І зараз є певні скептичні голоси, особливо з країн, які претендували на проведення Євро–2012. Але нехай усі будуть упевнені, що Україна й Польща зроблять найкращий чемпіонат Європи з футболу! Тим паче, що це фантастичний шанс для обох країн: шанс для промоції, шанс для практичної європейської інтеграції України, шанс показати себе світу. І ми доведемо, що є кращими, ніж про нас думають, що ми справжня європейська держава.
— Відомою є проблема оформлення і видачі віз для українців з боку країн–членів Шенгенської зони, які мають кордони з Україною. Зокрема, це стосується й Польщі, яка нещодавно приєдналася до Шенгену. Що робить очолюване вами посольство для вирішення проблеми?
— Як на мене, то одну лише Польщу я б не виокремлював, бо до цієї країни, можливо, навіть трохи легше оформити візу, ніж до інших країн Шенгенської зони. Польща оформляє українцям дуже багато віз, але й тут проблеми, звичайно, є. Мені прикро констатувати такий факт: кількість поїздок українських громадян до Польщі за перше півріччя 2008 року, у порівнянні з попереднім, зменшилася у 2,7 раза. Але є й загальна проблема Брюсселя, яка полягає в тому, що українцю дуже складно отримати шенгенську візу. Це ненормально. Ми працюємо з Європейським Союзом у напрямі полегшення цього режиму, згідно з відповідною угодою між Україною і ЄС, підписаною раніше. Тоді ми домовлялися, що певній категорії громадян видаватимуть багаторазові візи аж на п’ять років, для іншої — до одного року тощо. Але на сьогодні ми маємо картину, коли отримати візу справді дуже важко, до того ж ні про п’ять років, ні навіть про рік переважно не йдеться! «Багаторазовими», як правило, виявляються лише візи на півроку. А для тих, хто вперше в’їжджає в країну, дають візу лише на сім днів. Це дійсно проблема.