Лише тиждень тому Верховна Рада ухвалила багатостраждальні зміни до законів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якими передбачається суттєве збільшення штрафів за порушення ПДР, а керівництво Державтоінспекції вже підраховує майбутні прибутки держбюджету. Начальник Департаменту ДАІ МВС Сергій Коломієць прогнозує, що застосування в повній мірі нового штрафного законодавства вже наступного року може принести до бюджету близько двох мільярдів гривень! За словами генерала, кошти від сплати штрафів, згідно зі змінами до Бюджетного кодексу, зараховуватимуть у рівних частинах як до державного, так і до місцевих бюджетів.
Нагадаємо, що віднині мінімальний штраф за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами та порушення ПДР пішоходами складатиме від 51 до 85 гривень. Натомість максимальний штраф за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу, становитиме від 2550 до 3400 гривень. У ДАІ впевнені, що велика сума штрафу змусить водіїв бути більш уважними та законослухняними на дорогах, що у свою чергу вплине на кількість ДТП.
«Як засвідчує наш досвід, можна очікувати зниження кількості жертв на дорогах на рівні 10—15% на рік, — прогнозує генерал Коломієць. — Але зауважу, що жодні штрафні, організаційні чи технічні заходи не покращать ситуацію на українських дорогах, якщо це не пройде через свідомість людини. Ефективність застосування нового закону пов’язана з певною інертністю. Людина повинна спочатку відчути, що означає сплата значної суми штрафу».
Тоді як у народі жартують, що після збільшення штрафів «сержанта Петренка» можна називати «Баксюком» (мовляв, інспектори «братимуть на лапу» більші суми), керівництво ДАІ сподівається подолати корупцію у своїх лавах ще й підвищенням зарплат приблизно на тисячу гривень. За словами начальника Департаменту ДАІ, з 1 січня 2009 року середня заробітна платня працівника ДАІ зросте до чотирьох тисяч гривень. Бо для бюджету, який наповнюватимуть даішники, це не проблема. Нині ж у ДАІ заробляють у середньому близько трьох тисяч гривень на місяць. Мінімум має сержант першого року служби — півтори тисячі гривень, максимум — в офіцерів із вислугою понад двадцять років — чотири з половиною тисячі.
Водночас керівництво ДАІ сподівається й на свідомість громадян, тому просить повідомляти про факти корупції з боку своїх підлеглих за телефоном довіри: 8 (044) 272–46–50.
ДО РЕЧІ
Підрозділи ДАІ через кілька тижнів знову розпочнуть широкомасштабне оперативно–профілактичне відпрацювання автошляхів держави. За словами міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, співробітники ДАІ будуть відпрацьовувати «чужі» області, тобто шляхом ротації підрозділів ДАІ з регіону в регіон. Нагадаємо, що під час попереднього місячника (з 10 січня по 10 лютого 2008 року) підрозділи ДАІ виявили майже 40 тисяч фактів керування транспортними засобами у нетверезому стані і винесли 35 тисяч постанов про позбавлення порушників водійських прав.