«Ми врахували практично всі побажання щодо вступу до ВНЗ, які надходили від людей», — сказав, розпочинаючи вчорашню прес–конференцію, Іван Вакарчук. Головною відмінністю нових умов є те, що вони затверджені вже у вересні, а не в лютому, як минулого року, тому у старшокласника є більше часу для того, щоб підготуватись до вступу. Змінилася кількість предметів, доступних для тестування. Зникли «Правознавство» та «Основи економіки», бо їх усе одно починають вчити у вузах «з нуля». «Ми залишили тільки фундаментальні дисципліни», — зауважив міністр. До фундаментальних потрапили й іноземні мови: англійська, іспанська, німецька та французька. Вцілому ж тепер абітурієнт зможе складати п’ять дисциплін — раніше було лише три.
Іван Вакарчук також зазначив, що зменшено кількість привілеїв. Під додаткове піклування підпадають лише сироти, діти з особливими потребами, переможці олімпіад та члени Малої академії наук. Усі інші вступатимуть на загальних підставах. Ані підготовчі курси, ані інші причини, наприклад, вислуга років на виробництві, переваг не надаватимуть. «Вища освіта — не богадєльня, — сказав Іван Вакарчук. — Ми не можемо знижувати стандарти і приймати будь–кого».
Говорили й про нечесних студентів та ВНЗ. Перші часто підробляють медичні довідки про інвалідність та вимагають пільги, на які не заслуговують. А «виші» схильні ігнорувати відсутність в абітурієнтів сертифікатів з результатами тестування, чи замалу кількість балів у ньому задля того, щоб набрати більше спудеїв, а значить — заробити більше грошей. «З такими студентами контракти буде розірвано, а ВНЗ, що порушило законодавство, позбавлятимуть ліцензії, — відповів на запитання журналіста «УМ» Іван Вакарчук. — Наразі ми (Міносвіти. — Авт.) проводимо перевірки, щоб виявити подібні порушення».