«Суспільство мало знає про Український інститут національної пам’яті», — ця теза стала провідною вчора під час «круглого столу», зініційованого редакцією газети «Україна молода». Кільканадцять знаних істориків із різних наукових інституцій і різних областей України спільно з керівництвом УІНП дискутували про причини «відмежованості» громадськості від цієї установи. Інститут працює і продукує певні ідеї. Але чому газетярі й телевізійники мало цікавляться результатами діяльності інституції, створеної для громадянської освіти й віднайдення спільного історичного поля нації? І в чому причина того, що українська сторона в особі УІНП «із затримкою» реагує, скажімо, на архівні провокації ФСБ і неадекватні заяви МЗС Росії? Ці та багато інших питань порушували учасники «круглого столу», дослідники складних тем історії ХХ століття — Голодомору, Голокосту, депортації кримських татар, які чи не вперше зібралися разом.
Як зазначив головний редактор «УМ» Михайло Дорошенко, «Україна молода» однією з перших почала висвітлювати тему дослідження і збереження національної пам’яті в Україні. Щотижня на шпальтах газети виходять публікації, що висвітлюють складні й неоднозначні теми історії ХХ століття. Надруковані в «Україні молодій» матеріали сприяли створенню Українського інституту національної пам’яті. Від часу підписання указу Президента про створення інституту газета цікавиться його діяльністю, тому ми й вирішили запросити на «круглий стіл» провідних фахівців у галузі історії України ХХ століття і керівництво Українського інституту національної пам’яті, аби дати можливість широкій громадськості почути відповідь знаних істориків на запитання, що їх хвилюють і про які вони пишуть у листах до редакції.
Усі учасники «круглого столу» відомі читачам «УМ» за нашими публікаціями. Це, зокрема, Владислав Верстюк, Володимир В’ятрович, Станіслав Кульчицький, Анатолій Подольський, Гульнара Бекірова, Ірина Магрицька, Олександр Лисенко. Були на «круглому столі» також гості з Польщі, Білорусі і Чехії. Розгорнутий матеріал про «круглий стіл» буде надруковано в одному з найближчих номерів.