Уже кілька днів мешканці Донбасу можуть спостерігати дивну як для нинішнього дня картину: величезні черги під банкоматами та банківськими відділеннями. Щоправда, лише під тими, на яких зображено логотип «Промінвестбанку». Чутки, що ця фінустанова — фактично банкрут, з’явилися ще на вихідні, але досі їх не можуть ні підтвердити, ні заперечити.
«Ми продовжуємо працювати у звичному режимі, — заявив на зустрічі із журналістами начальник Головного управління «Промінвестбанку» в Донецькій області Ігор Анненков. — Я дав розпорядження періодично підкріплювати банкомати, аби люди не переживали за свої гроші та вклади».
Утім перші черги біля відділень «Промінвестбанку» в Донецьку почали виникати в п’ятницю. Щоправда, чутки про фінансовий крах банку розповсюджувалися нерівномірно, тому в деяких відділеннях відвідувачі змогли виконувати потрібні їм фінансові операції навіть без натяків на скупчення та черги. Проте спостерігалася й зовсім інша картина — клієнти шикувалися в довжелезні черги, аби закрити депозити чи отримати готівку з банкомату. Розповідають, на деяких підприємствах та організаціях, де отримують заробіток на платіжну картку «Промінвестбанку», навіть відпускали працівників із роботи, аби ті змогли забрати свої гроші. З цією ж метою до обласної філії люди приїздили з невеликих містечок автобусами, виділеними окремими підприємствами. Як наслідок, підтвердив Ігор Анненков, за останню добу клієнти банку зняли зі своїх рахунків тижневу норму.
Нині донеччани організованими колонами їздять до столиці — аби «обнулити» картку. При цьому отримати достовірну інформацію, що саме відбувається з банком, який входить до десятки найбільших, дуже важко: посадові особи вкрай неохоче йдуть на контакт із журналістами. Так, у прес–службі «Промінвестбанку» взагалі відмовилися будь–що коментувати й відіслали нас до офіційного коментаря на сайті. Офіційна ж колонка гласила: винуватцями проблем «ПіБу» є рейдери та ... журналісти, які не зовсім правильно розставляли акценти у своїх публікаціях. Такої ж позиції дотримується найбільший лобіст інтересів комерційних банків — Асоціація українських банків, фахівці якої взагалі не забажали говорити про кризу.
Існують дві версії події. Перша: банк став жертвою рейдерського угруповання, яке нині планує довести «ПіБ» до банкрутства, аби потім купити його задешево. Розкручується, мовляв, типовий сценарій «невдоволення» міноритарних акціонерів. На підтвердження цього плану — бігборди «Матвієнко (Володимир Матвієнко — голова правління, фактичний власник банку. — Авт.), поверни наші акції», які упродовж останніх двох місяців майорять на київських вулицях. Тож можна припустити, що організатори таким чином готували громадську думку.
Інша версія значно сумніша: банк, мовляв, став першою жертвою проблем у вітчизняній економіці й, цілком імовірно, може започаткувати кризу за американською моделлю. За цю версію свідчить той факт, що «ПіБ» обслуговує великі промислові підприємства. На можливість подібного розвитку подій непрямо натякнув голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності Микола Азаров: «Промінвестбанк» регулярно упродовж десяти років фінансував найважчі проекти, у тому числі сільське господарство. А це дуже важкі проекти». Зрештою, у подібних схемах роботи з багатомільйонними сумами дуже багато залежить від «помилки» топ–менджементу — невимушеної або зовсім навпаки: видача ризикових кредитів, позички під «взаємовигідні» умови, під недостатні гарантії тощо.
Але якими б не були причини, аналітики не приховують: імовірне банкрутство «ПіБу» може серйозно потрусити всю українську банківську сферу — йдеться таки про великий банк. Учора стало відомо: НБУ вирішив рятувати «Промінвестбанк». Перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов повідомив про рефінансування в розмірі одного мільярда гривень, тобто держава виділила гроші на порятунок банку. «Ми підтримали і встановили контроль», — пояснив пан Шаповалов.