Учора іудеї святкували новий, 5769 рік, «Хесед Арьє». Саме стільки літ тому, вважають вони, був створений світ і перша людина. Напередодні Глава Української держави Віктор Ющенко привітав хасидів з єврейським Новим роком. «Це свято покаяння, оновлення й очищення душі. Це час етичного й релігійного осмислення добрих справ, усіх вчинків і дій за минулий рік та налаштування на праведне життя в році наступному», — ідеться у вітальному слові Президента.
Паломники масово прибули в Умань, яку вважають своєрідною Меккою для хасидів усього світу, адже тут розташовано 28 культових об’єктів, найважливішим серед яких є могила Рабі Нахмана. На вихідних вони отримали ще одну добру звістку: у місті таки постане чи не найбільша синагога у світі. Міжнародна благодійна організація імені Рабі Нахмана з Бреслава та українська будівельна компанія «Шанс» після тривалих суперечок у судах таки підписали мирну угоду щодо продовження будівництва в Умані, на місці захоронення засновника бреславського хасидизму Рабі Нахмана, синагоги, яка вміщатиме до 6000 людей і фактично буде найбільшою у світі.
До розв’язання конфлікту, що розпочався ще вісім місяців тому через різночитання умов договору про будівництво, були залученні як українські можновладці, так і міжнародні організації, зокрема Євразійський єврейський конгрес. Після втручання його президента Олександра Машкевича, який погасив борг перед забудовником і відновив нормальні стосунки з українською компанією, у бреславських хасидів з’явився другий шанс закінчити заплановане будівництво. «Я дуже радий з того, що сьогодні відбувається в Умані, — заявив пан Машкевич. — Такі святині для кожного народу — це необхідна частина історії, культури й життя. Ми вдячні за це Україні, українському народу та меру міста. Адже ще 15–17 років тому це здавалося неможливим. 70 років комунізм не давав можливості паломникам доїхати до могили. Тож нинішні зміни можна назвати справжнім дивом».
Вирішення цього питання майже збіглося в часі з цьогорічним паломництвом бреславських хасидів до могили цадика Нахмана в Умані, яке щороку відбувається у період Рош–га–Шана (нового року за єврейським календарем). Цього року святкування припало на 29 вересня, а кількість паломників, за попередніми даними, становила близько 25 тисяч людей, що на чверть перевищує тогорічні дані.
Приріст релігійних туристів, хоч і сезонний, мав би тішити місцевих мешканців, однак далеко не всі уманці радіють гостям. «Така кількість паломників — це, безумовно, хороший заробіток. За добу проживання з кожного хасида беруть не менше 100 доларів. До того ж у двокімнатну квартиру можуть поселити одночасно до десяти людей. Проте, крім заробітку, паломники приносять із собою не меншу кількість проблем. Жоден рік не обходився без бійок, пожеж і засмічення міста», — розповів «УМ» екскурсовод однієї з уманських туристичних компаній. Невтішні наслідки паломництва зумовлені двома факторами: по–перше, святкування єврейського Нового року супроводжується активним вживанням вина; по–друге, у визначені дні хасиди не мають права нічого робити, тож навіть у випадку пожежі чи будь–яких інших форс–мажорних ситацій навіть не зрушать із місця.