Меламін був і в морозиві, але олімпійці не постраждали
Про те, що у Піднебесній масово труяться діти, світ довідався завдяки новозеландській компанії Fonterra, яка має великий пакет акцій китайського виробника молочних сумішей Sanlu. Звернувши увагу на часті випадки ниркових захворювань у немовлят, новозеландці закликали Sanlu відкликати з ринку смертельну продукцію й поінформували про небезпеку китайську владу.
Тепер офіційні речники КНР стверджують, що знали про проблему ще раніше. Мовляв, ще 11 вересня у провінції Ганьсу почалося розслідування причин смерті грудного немовляти від каміння в нирках. Іще тоді виникла підозра про те, що причиною загибелі малюка стало контрафактне сухе молоко. А з 15 вересня, коли інформація про отруєння маленьких китайців з’явилася вже й у західній пресі, Китай розпочав загальнонаціональну кампанію з перевірки виробників молочних продуктів на відповідність до стандартів якості.
Перевірка ще триває, а її результати вже вражають. Як з’ясувалося, меламіном заражені не лише суміші Sanlu, а й 10 відсотків усього молока, що надходить у продаж із трьох найпотужніших молокозаводів країни — Mengniu Dairy Group, Yili Industrial Group та Bright Dairy. А отже, отрута потрапила і в морозиво, йогурти, сири тощо...
Загалом меламін виявлений у продукції 22 компаній, які виробляють передусім сухе молоко й дитяче харчування. Усі вони негайно оголосили про відкликання своєї продукції з продажу. Компанія Yili, контрольний пакет акцій якої належить державі, була офіційним спонсором Олімпіади в Пекіні. Тому голові Державного інспекційного управління з карантинного контролю якості продуктів КНР Лі Чанцзяну довелося заспокоювати учасників Олімпійських та Паралімпійських ігор, запевнивши їх, що у молочні продукти, якими харчувалися спортсмени та учасники делегацій, меламіну не виявлено.
Купуючи молоко, підтримуй національного виробника!
Чимало китайських молокопродуктів іде на експорт, тож передусім сусідні країни неабияк стурбовані. Вироби компаній, у чиїх продуктах знайдений меламін, були відкликані з продажу в Тайвані, Гонконгу, Бангладеш та інших країнах–імпортерах.
За словами представника Єврокомісії з питань захисту виробника Роберта Мейделіна, жодного випадку, пов’язаного з поставками у Європу китайських харчів із меламіном, зафіксовано не було. При цьому пан Мейделін заявив, що Європейський Союз сподівається отримати від Китаю «вичерпну інформацію», пов’язану з цим скандалом.
Однак знаючи, скільки китайських продуктів, у тому числі й харчових, потрапляють за кордон не лише легальними шляхами, навряд чи й українські споживачі можуть бути спокійні, купуючи в магазинах те ж саме дитяче харчування від підозрілого виробника.
Для «великих» любителів молокопродуктів є слабка втіха: як стверджують лікарі, для того, аби це позначилося на роботі нирок, доросла людина повинна випити одразу два літри молока з меламіном. Утім навряд чи це дуже втішило обурених китайців, які тепер бояться купувати будь–які харчі, до складу яких може входити молоко. Зате в певному сенсі є й хороші новини: завдяки скандалу в Китаї знову стрімко зросла популярність грудного вигодовування дітей, від якого раніше відмовлялися дедалі більше матерів.
Китайців труять уже три роки?
Станом на вчора у справі про отруєння молока меламіном у Китаї заарештовано 18 осіб. Як повідомляє місцева газета «Економіка і фінанси», посилаючись на губернатора провінції Хебей Яна Чунюня, перевірка виявила, що небезпечну речовину в молоко почали додавати ще у 2005 році. І корпорація Sanlu про це нібито знала, приймаючи у постачальників молока продукт із штучно завищеними меламіном білковими показниками, хоча тепер її представники і стверджують протилежне.
Поліція перевіряє всі ланки виробництва, починаючи від ферм і завершуючи полицями магазинів, аби знайти винних у зловмисному отруєнні молока або причетності до злочину. Але вже можна зробити принаймні один висновок: із дотриманням стандартів і контролем на китайських харчових підприємствах не склалося. Хоча у зв’язку зі скандалом уряд КНР скасував режим звільнення від державної перевірки якості виробленої продукції, який раніше був наданий частині підприємств харчової промисловості.