Освітня галузь в Україні нині переживає відчутні зміни, і її проблеми привертають дедалі більше уваги державних мужів. Так, учора в столиці ректори ВНЗ провели нараду під головуванням Президента України, де мали можливість обговорити перспективи і проблеми освітян. На думку Віктора Ющенка, тему освіти можна віднести до проблем національного розвитку й національної безпеки. Особливо в умовах, коли Україна мріє стати членом ЄС. «Ми приєдналися до Болонського процесу, — каже Президент України. — І виходимо з того, що формування єдиного освітнього поля в Європі — це один із фундаментальних напрямів інтеграції». Щодо Болонського процесу, то тут у нас є певний «рубікон» для того, щоб закінчити необхідні «внутрішні роботи». «2010 рік — це рік, де ми повинні бути абсолютно адаптовані за всіма параметрами до Болонського процесу, — каже глава держави. — Наша освіта повинна відповідати тим стандартам, якими керується весь світ».
Дещо ми вже зробили на шляху до Європи — наприклад, запровадили незалежне тестування. Це нововведення, на думку Віктора Ющенка, — «найбільша реформа за останні 17 років». «Це, безумовно, новий поштовх, — запевняє Президент України. — Ми зробили чесну вступну кампанію. Це великий вчинок стосовно дитини».
За словами міністра освіти Івана Вакарчука, українці позитивно приймають нововведення: соціологічне дослідження свідчить, що 72 відсотки респондентів підтримують Зовнішнє незалежне тестування. Але реформа мала низку недоліків. За словами Президента, найбільше впадали в око технічні недопрацювання, заважала недосконала правова база, недофінансування, непоінформованість. Були також випадки недотримання умов прийому — чотири ректори навіть отримали за це догани. Тому Віктор Ющенко закликає до дисципліни в цьому питанні. А Іван Вакарчук акцентує на необхідності внести зміни до Закону «Про вищу освіту» щодо Зовнішнього тестування — це гарантуватиме незворотність позитивного нововведення.
Віктора Ющенка непокоїть і якість освіти. На його думку, фінансування в галузі є одним із найбільших у Європі: так, шість відсотків річного бюджету держава віддає вищій освіті. Однак ефективне використання коштів — це серйозна проблема. Зокрема, непокоїть Президента матеріально–технічна база ВНЗ, стан дослідницького обладнання, забезпечення студентів гуртожитками. Також турбує главу держави якість вищої школи — 50 відсотків університетів відірвані від науки і не проводять жодних наукових розробок. І взагалі, кількість ВНЗ в Україні нераціонально велика — 904, тоді як, наприклад, у Польщі їх 11, в Італії — 65, в Іспанії — п’ять. Відтак Віктор Ющенко закликає провести оптимізацію вищої освіти, а міністр освіти Іван Вакарчук дає доручення провести моніторинг доцільності існування величезної кількості структурних підрозділів ВНЗ України, а таких аж 1500.
Окреме питання, яке турбує Президента України, — це мова викладання. Він закликає керівників навчальних закладів проводити більш якісну мовну політику. «Це не чиясь забаганка, а ваше завдання», — каже Президент України. Непокоїть Президента України і недостатня кількість україномовних підручників: за його словами, половину навчальної інженерно–технічної літератури видають не українською мовою. А за словами міністра освіти, цього року не перераховано жодної копійки на видавництво підручників, бо не внесли змін до бюджету.
Турбує також главу держави дисбаланс у підготовці спеціалістів: Україна має надлишок юристів та економістів, натомість нам не вистачає інженерів і будівельників. Саме тому, аби покращити якість вищої освіти, Президент закликає створити робочу групу ректорів, яка працювала б над планами на найближчі роки. Вислухати їхні пропозиції Віктор Ющенко планує вже незабаром.