Таку цифру озвучив позавчора під час проведення в Українському домі засідання «круглого столу» з питань збереження та охорони творів мистецтва, які зберігаються в музейних колекціях та приватних зібраннях, начальник Департаменту Державної служби охорони при МВС Віталій Грицак. За його словами, для того, аби Державна служба охорони змогла виконувати поставлені завдання, необхідно розглянути на засіданні Кабінету Міністрів питання щодо належного цільового фінансування з держбюджету України на 2009 рік на охорону музейних закладів. Мовляв, сума у 7,9 мільйона гривень — це не такі вже й великі гроші.
Принагідно зазначимо, що в роботі «круглого столу» в Українському домі, окрім правоохоронців, узяли участь представники Міністерства культури і туризму, працівники музеїв, колекціонери, галеристи та експерти. Причина — чергові гучні крадіжки творів мистецтва: як повідомляла «УМ», днями нахабні злочинці викрали чотири цінні картини із Закарпатського обласного музею загальною вартістю понад сто тисяч доларів. Півтора місяця тому злодії викрали з Одеського музею західного й східного мистецтва найцінніше полотно, вартість якого дорівнює сотні мільйонів доларів — картину видатного італійського художника Мікеланджело Нерізі Караваджо «Взяття Христа під варту». Мало цього, нещодавно правоохоронці вилучили з експозиції виставки «Великий антикварний салон 2008» картину Миколи Глущенка «Зимове сонце», яка, за припущеннями, була на початку року викрадена з Уманського краєзнавчого музею. Продати її намагався підприємець з Бердичева.
«На сьогодні з 458 музейних закладів та їхніх філій працівниками ДДСО охороняється лише 328 або 72 відсотки від їх загальної кількості, — зазначає пан Грицак. — Щорічно з ініціативи МВС міжвідомчі комісії перевіряють стан зберігання творів мистецтва, а потім надають пропозиції керівникам музеїв про усунення виявлених недоліків. Що й казати, якщо цього року перевірено 328 таких об’єктів, і тільки 206 із них певною мірою відповідають вимогам щодо забезпечення охорони».
Отож учасники «круглого столу» збираються вже найближчим часом ухвалити Меморандум щодо необхідності термінових заходів, спрямованих на збереження творів мистецтва. Як повідомили «УМ» у Департаменті зв’язків із громадськістю МВС, міліція робить усе, щоб не лише розкрити «культурні» злочини, а й попередити їх. Так, за даними МВС, з початку цього року зареєстровано 86 таких крадіжок, з яких на сьогодні 44 уже розкрито. Але без належного фінансування охорони музеїв (загалом в Україні функціонує близько 1,2 тисячі музейних закладів) протистояти крадіям важко. Тим більше що роботи українських митців користуються все більшим попитом серед колекціонерів, зростають у ціні, натомість останні випадки гучних крадіжок в Одесі та Ужгороді та ще раніше в Умані засвідчують, що картини практично не охороняються і є легкою здобиччю для злодіїв.
До речі, ще в 1998 році Кабмін видав Постанову «Про невідкладні заходи щодо запобігання вивезенню за межі України предметів національного культурного надбання», згідно з якою Міністерству культури і туризму України було доручено створити Єдиний державний реєстр національного культурного надбання, яке перебуває у власності держави, об’єднань громадян, релігійних організацій та приватних осіб. Втім, віз і нині там: минуло десять років, а реєстру і досі немає, також не проведено жодної каталогізації та маркування предметів культурного надбання. Зрозуміло, що за таких обставин музейники можуть лише мріяти про детальний опис та фотофіксацію творів мистецтва згідно з методиками їхньої ідентифікації.