Перші осінні дні підтвердили прогноз «УМ» кількамісячної давності: різке падіння вартості американського долара щодо гривні — явище дуже тимчасове. Факторів, аби ситуація докорінно змінилася і «вічнозелений» повстав із попелу — більше ніж досить. І справді, вчора в київських обмінках за один долар давали вже 4,75—4,80 долара — рекорд за кілька останніх місяців. Готівковий курс практично віддзеркалює ситуацію на міжбанківській біржі — там долар коштує 4,73 гривні.
Вересень, пояснюють експерти, — це місяць, коли в країні рвучко зростає ділова активність. Повертаючись із відпусток, бізнесмени укладають угоди, підписують нові контракти. Комерційні банки, окрім цього, мають заплатити за кредити, які вони взяли в зарубіжних фінансових установах. А це не багато не мало — 1,2 мільярда гривень. Черговий транш має заплатити одна з найбільших національних акціонерних компаній «Нафтогаз України» — 1,5 мільярда доларів. Українську національну валюту, яка розміщена на рахунках компанії, вона змушена продавати, купуючи вільноконвертовану. «Таким чином, «тиск» на гривню зростатиме, — каже «УМ» експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. — Відповідно, її вартість знижуватиметься».
Цікаво, що до долара повертається обличчям не тільки наша батьківщина, а й цілий світ. Так, найавторитетніші світові економісти стверджують: під час розвитку світової кризи долар узяв на себе роль валюти–сховища. Це не дивно, адже експерти вважають, що відновлення економіки в США почнеться швидше, ніж в інших розвинених регіонах. Західна Європа, а надто Великобританія, переживають нині найбільший економічний спад за останні 60 років.
Більшість експертів прогнозує зростання курсу долара до кінця року. Так, Олександр Жолудь вважає, що найближчий коридор — 4,60—4,90, а вже у грудні «бакс» коштуватиме щонайменше п’ять гривень чи навіть і перейде цю психологічну межу. Старший аналітик групи компаній «Форекс Клуб» Микола Івченко сказав «УМ», що прогноз–мінімум — зростання на 10—15% упродовж кількох місяців. Для людей, які нині вкотре перебувають у розгубленості й міркують, в якій валюті вигідніше зберігати свої заощадження, Микола Вікторович назвав свій варіант «кошика»: 70 відсотків — гривня, 20 відсотків — долар, решту — «інші» валюти. До інших, до речі, чи не вперше за останній час експерти зараховують об’єднану європейську валюту. «Євро? Нею варто було цікавитися ще місяць–півмісяця тому!» — категорично заявив пан Івченко. Стрімкого зростання євровалюти найближчий рік–півтора не очікують, а співвідношення до долара коливатиметься у межах 1,45—1,50.
Олександр Жолудь вважає, що, думаючи над відсотковим співвідношенням заощаджень, головне — не наламати дров. І не бігти стрімголов міняти одну валюту на іншу. «Якщо ви маєте гривню, думайте, як скористатися нею. Скажімо, банки беруть гривневі депозити під 20%, — каже пан Жолудь. — Якщо маєте валюту, притримайте, розгляньте всі пропозиції на фінансовому ринку і пам’ятайте — все повернеться «на круги своя». Якщо не завтра, то післязавтра».