Із такою ініціативою позавчора під час восьмої Європейської міністерської конференції Ради Європи з питань міграції, що проходила в Києві, виступив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Керманич МВС переконаний, що Україна обов’язково має ввести амністію для незаконних мігрантів, які перебувають на території України, шляхом їхньої добровільної реєстрації. За його словами, такий крок він обговорював зі своїми французькими колегами, однак вони не рекомендують проводити таку акцію масово, а підходити до кожного нелегала індивідуально. Водночас, як з’ясувалося, представники інших країн, зокрема Португалії, стверджують, що в них така кампанія пройшла досить вдало.
Міністр Луценко зазначив, що сьогодні в Україні немає жодної системи контролю за кількістю мігрантів, які перебувають на території нашої держави. Саме через це виникає багато проблем. Тому, на думку міністра, спочатку треба встановити чіткі правила легалізації і реєстрації мігрантів, а після того продовжувати боротися з нелегалами. «Спочатку треба звернутися до десятків тисяч іноземців, які сьогодні мешкають і працюють в Україні, але побоюються санкцій за своє нелегальне перебування, із закликом прийти і зареєструватися без жодних покарань», — вважає Юрій Луценко і додає, що так буде створено першу базу даних.
До речі, за даними Державної прикордонної служби України, з початку цього року до України в’їхали 16 мільйонів іноземців, а виїхало 15,5 мільйонів осіб. Де поділися півмільйона іноземців? До того ж цього року прикордонники затримали лише близько трьох тисяч нелегальних мігрантів, а співробітники МВС — майже 10 тисяч нелегалів. Тож МВС укотре ставить питання про підпорядкування майбутньої міграційної служби саме міліцейському відомству. Міністр Луценко у цій площині сподівається на Кабмін, який усе ж таки створить міграційну службу у складі МВС і знову скаржиться на спротив секретаріату Президента в цьому питанні.
Під час роботи восьмої Європейської міністерської конференції Ради Європи з проблем міграції керманич МВС Юрій Луценко провів робочу зустріч з міністром у справах імміграції, інтеграції, національної ідентичності та солідарності розвитку Франції паном Брісом Ортефо, з яким домовився про співпрацю. «Франція має багатий досвід протидії нелегальній міграції, тож її напрацювання в цій сфері можуть стати в пригоді українським правоохоронцям», — каже Юрій Віталійович. З іншим колегою — директором Федеральної міграційної служби РФ Костянтином Романовським — пан Луценко домовився про обмін досвідом: найближчим часом делегація вітчизняного МВС вивчатиме досвід російських колег щодо створення міграційної служби на прикладі пунктів утримання нелегалів у Пскові.
Показово, що керівники міграційних служб Франції та Росії не мають жодного відношення до поліцейських чи міліцейських відомств. А тому не зрозуміло, чому українська міграційна служба має підпорядковуватися саме МВС.